O incidentu v Abú Dhabi nesmí mluvit, ale Masi se svěřil s tím, jak mu vyhrožovali smrtí

Bývalý ředitel závodů formule 1 Michael Masi prozradil, že mu v měsících, které následovaly po jeho kontroverzním rozhodnutí, jež ovlivnilo výsledek loňského mistrovství světa v Abú Dhabi, bylo vyhrožováno smrtí.

Štítky: FIA Michael Masi Zveřejněno 31. 07 2022 — GPF1.cz

FIA potvrdila, že Masi tento měsíc organizaci opustil. Nahradila ho ve funkci ředitele závodů poté, co zjistila, že se dopustil “chyby” při rozhodování o restartu závodu v posledním kole na okruhu Yas Marina.

Masiho rozhodnutí povolit předjetí safety caru pouze některým jezdcům bylo v rozporu s pravidly FIA a poskytlo Maxi Verstappenovi nečekanou příležitost předjet Lewise Hamiltona a vyhrát závod a získat titul mistra světa. V rozhovoru pro australský deník Daily Telegraph, který uvádí, že Masi podepsal s FIA dohodu o mlčenlivosti, která mu brání o tomto rozhodnutí hovořit, popsal útoky, jejichž byl po kontroverzní události terčem.

Uvedl, že bezprostředně po závodě obdržel na sociálních sítích “stovky” zpráv a mnoho dalších v následujících měsících, z nichž některé obsahovaly rasistické nadávky a výhrůžky smrtí.

“Naštěstí nemám účet na Instagramu ani na Twitteru,” řekl Masi. “Nic z toho nemám. Jelikož jsem ze staré školy, mám ale Facebook, který jsem používal, abych byl v kontaktu s rodinou a přáteli. Ten večer jsem si otevřel zprávy, abych se jim ozval. Netušil jsem, že je mohu dostávat od lidí, které neznám. Ale mýlil jsem se. Setkal jsem se se stovkami zpráv. Neřekl bych tisíce, ale určitě stovky.

A byly šokující. Rasistické, urážlivé, hnusné, nadávali mi všemi jmény pod sluncem. A byly tam i výhrůžky smrtí. Lidé říkali, že půjdou po mně a mé rodině. A přicházely dál. Nejen na mém Facebooku, ale i na LinkedIn, což má být profesionální platforma. Byl to stejný typ urážek.”

Masi prozradil, jak si “myslel, že to budu ignorovat a půjdu dál, protože jsem věděl, že mě to může přivést na velmi temné místo. Snažil jsem se od toho psychicky odpoutat a myslel jsem si, že to dokážu.

Většinou jsem si to nechával pro sebe,” dodal. “Řekl jsem to pár lidem, ale ne mnoha. Nechtěl jsem znepokojovat svou rodinu a přátele. Nechtěl jsem, aby si dělali starosti i oni. FIA to věděla, ale myslím, že jsem to všem včetně nich bagatelizoval.”

Příval nadávek přiměl Masiho k obavám o jeho osobní bezpečnost.

“Když jsem o den nebo dva později šel po ulici v Londýně, myslel jsem si, že jsem v pořádku, dokud jsem se nezačal ohlížet přes rameno. Díval jsem se na lidi a říkal si, jestli mi nechtějí něco udělat.”

Popsal, jaký fyzický a psychický dopad na něj útoky měly.

“Nechtěl jsem s nikým mluvit, ani s rodinou, ani přáteli,” řekl Masi. “Mluvil jsem jen s nejbližší rodinou – ale velmi krátce.

Také jsem ztratil chuť k jídlu. Slyšel jsem, že někteří lidé se v takových chvílích stávají vášnivými strávniky, ale já toho moc nesnědl. Mělo to fyzický dopad, ale větší byl ten psychický.”

Přestože nešel a nepromluvil si s odborníkem o tom, čím prochází, Masi s odstupem času znal, že “jsem to měl asi udělat. Měl jsem jít a promluvit si s nějakým odborníkem.

Ale jak říkám, měl jsem kolem sebe úžasné lidi, kteří to viděli a denně mě kontrolovali. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem měla takovou podporu kolem sebe.”

Poté, co se Masi po odchodu z FIA vrátil do rodné Austrálie, zvažuje nyní svůj další kariérní postup.

“Celá tato zkušenost ze mě udělala mnohem silnějšího člověka,” řekl. “Mám několik zajímavých možností, jak pokračovat. Zvažuji řadu různých projektů, a to jak domácích, tak i celosvětových. Chci mít základnu v Austrálii a využít všech dovedností, které jsem získal během dosavadní neuvěřitelné cesty, na kterou jsem nesmírně hrdý a a jsem za ni vděčný.”

Bird odjel domácí závod se zlomenou rukou