O Hondu je zájem, ta ale pořád neví, jestli v F1 zůstane

Japonská automobilka byla na začátku měsíce oficiálně potvrzena jako šestý dodavatel motorů v F1 v letech 2026 až 2030. Vedení Hondy ale s plnohodnotným návratem stále váhá, a to i přes zájem, kterému se ze strany ‚několika‘ týmů těší.

Štítky: 2026 Honda Pohonné jednotky Zveřejněno 21. 02 2023 — Vašek Štěpánek

Na začátku února potvrdil návrat do formule 1 Ford, který bude spolupracovat s Red Bullem a AlphaTauri od roku 2026 a dál. Působení Hondy tak v rodině rudých býků definitivně skončí a v tuto chvíli se neví, s kým budou Japonci dále spolupracovat, pokud vůbec.

I přesto, že byla Honda ze strany FIA oficiálně potvrzená jako šestý dodavatel motorů v F1, konečné rozhodnutí automobilky ze Sakury stále nepadlo. Podle všeho by se ale Honda chtěla do královny motorsportu vrátit na plný úvazek.

„Po oznámení nových pravidel ohledně motorů jsme náš názor v Hondě přehodnotili. Úplná uhlíková neutralita, biopaliva a zvýšení elektrifikace je přesně tou cestou, kterou v Hondě už dlouhodobě razíme. Formule 1 jde tak cestou, kterou chceme jít i my.

To náš zájem vrátit se do šampionátu jako plnohodnotný dodavatel motorů zvýšilo a také proto jsme se rozhodli zapsat se do oficiální listiny FIA jako výrobce pohonných jednotek. Ale v tuto chvíli stále oficiální rozhodnutí nepadlo.

Musíme probrat naše zájmy, zájmy formule 1 a také si najít nového partnera, protože s Red Bullem v budoucnu už spolupracovat nebudeme. Mohu ale potvrdit, že zájem o náš motor je velký a ozvalo se nám už několik týmů,“ potvrdil prezident Hondy Koji Watanabe.

O jaké konkrétní stáje šlo Watanabe samozřejmě nepotvrdil. V paddocku se ale silně mluví o údajném shledání zástupců Hondy a McLarenu… že by? „Jak jsem řekl, zájem potvrdilo hned několik týmů a velice nás to těší.

Je hezké vidět, že o vaše služby mají zájem týmy ve formuli 1, ale je to tak vše, co teď mohu říct, protože jsme se nikým ještě nedohodli – to budeme dělat až v době, kdy si budeme jisti s naším návratem do F1,“ vysvětlil Watanabe.