Nový vzhled Williamsu FW44

Williams odhalil vzhled vozu, který bude používat v sezóně 2023 ve formuli 1, a představila nového jezdce Logana Sargeanta vedle stávajícího závodníka Alexe Albona. Na speciální akci uspořádané v továrně v Grove Williams představil barevné schéma, které bude nakonec použito na voze FW45, jehož stavbu tým právě dokončuje.

Štítky: Williams Zveřejněno 6. 02 2023 — GPF1.cz

Albon a Sargeant s ním poprvé pojedou v pondělí 13. února na shakedownu v Silverstone.

Linie Williamsu pro rok 2023 se značně podobá barvám, s nimiž skončil provoz v sezóně 2022, i když má více horních ploch natřených novým matným lakem ve srovnání s převážně celočerným lakem z holých uhlíkových vláken, který musel použít v loňském roce, aby pomohl splnit požadavky F1 na minimální hmotnost.

Linie, která byla předvedena na modelu FW44, obsahuje výrazné nové označení, které bylo poskytnuto společnosti Gulf International, protože ropná společnost byla podepsána jako nový partner pro rok 2022 poté, co její smlouva s McLarenem skončila po skončení roku 2022.

Williams popsal své zabarvení pro rok 2023 jako “evoluci” toho, co zdobilo FW44, a “zachovává vizuální prvky značky, které se vyznačují kontrastním kosočtvercem a záblesky červené a modré barvy, ztělesňující vzrušující novou éru Williams Racing [pod vlastnictvím Dorilton Capital]”.

Ačkoli Williams v prohlášení neukázal hotový FW45, celkově jej popsal jako “evoluci FW44”, ačkoli se vyznačuje podle něj “silně vyvinutou” koncepcí bočního podvozku a dalšími “úpravami uspořádání předního zavěšení i hlavních vnějších aerodynamických ploch”.

Williams tvrdí, že jeho vyzyvatel, který bude brzy uveden na trh v roce 2023, je “aerodynamicky účinnější než FW44”, má “větší celkový přítlak a lepší jízdní vlastnosti”.

Barvu vozu FW45 odhalili člen představenstva Williamsu James Matthews a generální ředitel společnosti Gulf Mike Jones po boku Albona, Sargeanta a jezdce Indy NXT 2023 Jamieho Chadwicka, který zůstává součástí jezdecké akademie Williamsu, do níž nastoupil v roce 2019 a kterou letos absolvuje Sargeant.

Bývalý šéf strategie Mercedesu James Vowles byl nedávno oznámen jako náhrada za Josta Capita ve funkci ředitele týmu Williams, ale nebyl přítomen na představení vzhledu, protože po odchodu z Mercedesu začne pro tým pracovat až 20. února.

Matthew Savage, předseda představenstva Williamsu, řekl: “Williams Racing pokračuje ve své transformaci a my jsme hrdí na to, že můžeme představit letošní zabarvení. Jsme nadšeni letošním vozem a nemohu dostatečně poděkovat celému týmu v Grove za jejich tvrdou práci při přípravě na sezónu. Jsem rád, že mohu na naší cestě přivítat nové i stávající partnery.

S naším novým šéfem týmu Jamesem Vowlesem, který se k nám připojí koncem tohoto měsíce, stejně jako s naší vzrušující jezdeckou sestavou Alexe a Logana, dá Williams Racing v roce 2023 do toho vše.”

Albon dodal: “Jsem opravdu nadšený, že se s týmem vracím na další rok. Vůz vypadá skvěle a na trať v Silverstonu vyrazí. Tým v loňském roce a přes zimu opravdu tvrdě pracoval na řešení některých klíčových oblastí našeho vozu, vložil do toho práci, aby se pokusil maximalizovat to, co z vozu dostaneme pro rok 2023, takže se těším, až uvidím, co FW45 dokáže. V letošním roce také vítáme v týmu nové partnery, takže je skvělé mít je na palubě.”

Sargeant řekl, že se “opravdu těší na začátek sezony po tom, co mi připadá jako dlouhá zima!”.

“Mám super motivaci a odvedli jsme spoustu tvrdé práce,” pokračoval. “Auto vypadá úžasně a je na něm vidět obrovské úsilí, které tým vynaložil mimo sezónu, takže se těším, až začneme na Silverstonu a pak vyrazíme do Bahrajnu.”