Nový šéf Williamsu Jost Capito je projevem vážně myšleného odhodlání

Williamsu jde šéfovat solidní kapacita v manažerském světě motorsportu. Dvaašedeseátiletý rodák z německého Neunkirchenu Jost Capito. Ze strany nových majitelů Williamsu je to projev porozumění světa F1 a skutečně nové éry jednoho z nejtradičnějších týmů sportu.

Štítky: Jost Capito Williams Zveřejněno 17. 12 2020 — Tomáš Richtr

Při pohledu  na životopis Josta Capity by se mohlo zdát, že je to v hantýrce lidských zdrojů ‘fluktuant’. Na jeho obranu budiž řečeno, že má čuch na úspěšné projekty, přesnější řečeno úspěšné projekty umí zařídit tam, kde k tomu dostane příležitost. Nebo jinak řečeno: Capitovi se nechce dělat nic, kde nevidí možnost ovlivnit věci směrem k lepšímu.

Ostatně proto z McLarenu před čtyřmi lety odešel stejně rychle, jak k němu nastoupil. V lednu 2016 bylo McLarenem oznámeno, že v řijnu stejného roku nastoupí Jost Capito jako výkonný ředitel McLaren Racing. Přivedl jej tehdejší šéf skupiny a spolumajitel McLarenu Ron Dennis, který byl ale většinovými vlastníky odstaven. Pozici na nějakou dobu uhájil tehdejší šéf týmu Eric Boullier.

“Měl jsem spolupracovat s Ronem Dennisem,” vzpomínal vloni Jost Capito. “Ale pak zmizel a najednou to všechno nemělo smysl. Někteří tvrdili, že mám blízký vztah s Dennisem, ale tak to nebylo. Rád jsem s ním spolupracoval, měli jsme dobrý plán, jak vrátit týmu úspěch. Ale jiní chlapíci měli jiný názor a já jim řekl, že zodpovědnost mohu mít pouze tehdy, když to tady budu mít na povel.”

Jost Capito měl blízko k motorsportu už od malička. Ještě během studií začal spolupracovat s BMW a se svým otcem vyhrál Rallye Dakar v roce 1985. Jeho prvním velkým projektem byl vůz BMW E30 M3, než přijal nabídku Porsche, kde byl autorem úspěšného projektu 964 RS. Začal pracovat s týmem Sauber Petronas Engineering, kde byl u příchodu poměrně známého pilota F1 Kimiho Räikkönena. Pak jej ale zlákal Ford.

Tam dohlížel na projekty Ford Focus RS, Ford F150 Raptor nebo Mustang Shelby GT500. S týmem M-Sport vyhrál titul ve WRC, než se stal strůjcem velkého úspěchu Volkswagenu. Právě po něm jej zlákal Ron Dennis do McLarenu, ale z výše popsaných důvodů odešel a byl mu nabídnut návrat do Volkswagenu.

Nyní Capito bude nejvyšším šéfem týmu Williams. Jedná se o významnou změnu filozofie řízení týmu. Podobnou, jakou představuje Andreas Sield v McLarenu. Předchozí šéfové neměli pod rodinným řízením Franka Willliamse a jeho dcery Claire ve skutečnosti příliš mnoho pravomocí. Není pochyb o tom, že právě ty si Jost Capito před svým novým angažmá patřičně ošetřil. Pro Williams jenom dobře.