Nový šéf Vasseur o silných a slabých stránkách Ferrari

Nový šéf týmu Ferrari Frederic Vasseur říká, že tým má vše, co potřebuje, aby vyhrál mistrovství světa v prvním roce jeho vedení.

Štítky: Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 31. 01 2023 — Jiří Košta

Nový muž v čele nejslavnějšího týmu formule 1 zahájil revizi jeho operací s ohledem na problémy, které podkopaly šampionát v roce 2022.

Ferrari vyhrálo dva z prvních tří závodů minulé sezony pod Vasseurovým předchůdcem Mattiou Binottem, což vzbudilo naději, že poprvé od roku 2008 přinese úspěch v mistrovství světa. tým umožnil soupeřům Red Bull a Max Verstappen získat dominantní vítězství ve dvou šampionátech.

Během týdne od finále sezony v Abú Dhabí Ferrari oslovilo tehdejšího šéfa týmu Alfa Romeo, aby převzal vedení od Binotta. Vasseur se řádně připojil ke Scuderii 9. ledna.

V rozhovoru s vybranými médii, poprvé od převzetí vedení ve Ferrari, Vasseur řekl, že pokrok směrem k řešení problémů, které podkopaly jeho kampaň pro rok 2022, již bylo dosaženo.

„Připojil jsem se před více než dvěma týdny a jak si dokážete představit u některých témat, je to velmi dlouhý proces,” vysvětlil.

„Mluvím hlavně o motoru. Myslím a doufám, že je to dnes pod kontrolou, že za posledních pár měsíců odvedli dobrou práci a toto je jedna část rovnice.”

Ferrari nepřineslo do loňského vozu žádné nové díly po Velké ceně Japonska, protože dosáhlo limitu výdajů stanoveného rozpočtovým stropem. V důsledku toho tým sklouzl za Red Bull a ve druhé polovině sezóny se dostal pod větší tlak Mercedesu.

Vasseur řekl, že nebude kritizovat strategická rozhodnutí učiněná před příjezdem. „Vývoj je nyní velmi často strategickou volbou s omezením nákladů, abyste se rozhodli, zda se chcete více zaměřit na nové auto – auto roku poté – nebo na to současné. Ale nebyl jsem tam a nechci soudit, co se stalo v minulosti. Uvidíme během sezony.”

Taktické chyby byly obviňovány ze série porážek, které Ferrari utrpělo během roku 2022. Vasseur věří, že zlepšení může být dosaženo změnou fungování stávajícího týmu spíše než nahrazením jednotlivců.

„Když mluvíte o strategii, aerodynamice nebo jiném tématu, musíte se vyhnout tomu, abyste se soustředili pouze na vrchol pyramidy. Velmi často, když mluvíte o strategii, je to mnohem více věcí organizace než jen toho, kdo je na boxové zdi.

Snažím se přesně porozumět tomu, co se stalo při každé jednotlivé chybě toho, co se stalo minulý rok, a snažit se zjistit, jestli je to věc rozhodnutí, jestli je to věc organizace, komunikace.

Na pit wall je velmi často největším problémem spíše komunikace a počet zúčastněných lidí než jednotlivci. Pokud máte příliš mnoho lidí, kteří diskutují o stejných věcech, když budete mít výsledek diskusí, auto bude začínat další kolo. Musíte mít jasno v diskuzi a jasný tok komunikace mezi dobrými lidmi na správné pozici. Ale na tom se pracuje.”

Red Bull porazil Ferrari v loňském šampionátu s velkým náskokem: 759 bodů na 554. V průběhu roku Ferrari získalo čtyři vítězství, celkem zastínilo 17 vítězství svých soupeřů, a žádné se nedostalo do druhé poloviny šampionátu.

Nicméně Vasseur zůstává přesvědčen, že tým bude schopen bojovat o šampionát během jeho prvního roku ve vedení.

„Zaprvé jsem opravdu přesvědčen, že dnes ve Ferrari – a moje zkušenosti jsou určitě omezené na poslední dva týdny – ale máme všechno, abychom vyhráli. Musíme dát všechno dohromady, abychom odvedli dobrou práci, ale máme všechno, abychom mohli vyhrát.

Nic není vsazeno do kamene. Když se podíváte na některé týmy, které byly před pár lety ve velmi dominantní situaci, dnes nejsou nikde. To znamená, že se nemusíte ubírat tímto směrem, abyste řekli „dobře, takhle to bylo v posledních desetiletích nebo posledních 20 letech a zůstane to tak dalších 40 let“. F1 je měnící se svět a my se prostě musíme soustředit na práci, na výkon a všechno je možné.”

Poté, co se v následující sezóně vyšplhal ze šestého místa v šampionátu 2020 na třetí a vloni na druhé místo, zisk titulu je nyní pro Ferrari „zřejmým cílem“, říká Vasseur.

„Myslím, že když jste špičkový tým, nemůžete mít na konci dne jiný cíl než vyhrát. Nemůžete začít sezonu, abyste řekli, že jste spokojený s P2. To by byl nedostatek ambicí. Myslím, že máme vše, abychom odvedli dobrou práci.

Cílem je vyhrát šampionát. A pokud chcete vyhrát, musíte nejprve porazit Red Bull.”