Nové pravidlo: Po přerušení závodu se startuje z pevných pozic

Pokud bude počínaje sezonou 2018 závod přerušen, restartován bude nikoli za safety carem, ale z pevných pozic. Stejně jako se startuje na začátku velkých cen. Toto nové pravidlo ale ještě musí schválit Světová rada.

Štítky: Pravidla Zveřejněno 25. 04 2017 — Tomáš Richtr

K přerušení velké ceny F1 nedochází často. Ale pokud se tak stane, je to dáno závažnými důvody. Restart závodu, pokud je možný, je ale veskrze neatraktivní záležitostí. Jakmile je příčina přerušení závodu odstraněna, na dráhu vyjede safety car a jezdci se se svými formulemi za něj zařadí v pořadí, ve kterém byl závod přerušen. K obnovení velké ceny pak dochází letmým startem, který není zdaleka tak napínavý a atraktivní jako běžný start do velké ceny z pevných pozic.

Nové vedení F1 prosazuje, aby se v případě pozastavení velké ceny restartovalo stejně, jako kdyby se jednalo o úvodní start závodu. Tedy z pevných pozic. Nové pravidlo by vešlo v platnost příští rok.

Jak by se startovalo za safety carem

Start z pevných pozic si kvůli velké kritice veřejnosti vyžádala už situace, kdy je na začátku velké ceny mokro. Pokud je nutné startovní pole rozjet za safety carem, a podmínky umožní přejít do závodního režimu, velká cena bude odstartována z pevných pozic.

K přerušení závodu nedochází často, byť loňský ročník 2016 přinesl hned tři přerušené závody: úvodní GP Austrálie po havárii Fernanda Alonsa, GP Belgie kvůli bouračce Kevina Magnussena a samozřejmě deštěm ztrápenou GP Brazílie. Rok 2015 neměl žádný přerušený závod, ale ročník 2014 přinesl zastavení závodu na britském Silverstonu po havárii Kimiho Räikkönena a předčasné ukončení tragické Velké ceny Japonska.

Diskuse k článku

Napsat komentář