Nové okruhy ohrožují výjimečnou pozici Monaka

Už od roku 1955 je Grand Prix v ulicích Monaka pevně spjatá s formulí 1. Do budoucna by ale vlivem přílivu nových destinací jako naposledy ohlášeného závodu v Las Vegas mohlo dojít ke změně. Upozorňuje na to šéf McLarenu Zak Brown.

Štítky: GP Monaka Zak Brown Zveřejněno 6. 04 2022 — Lukáš Štěrovský

Browna jako Američana pochopitelně těší zejména nové závody v Miami a Las Vegas, chválí ale i jiné lokality. „Monako vždy představovalo nejpůvabnější část F1. Ale podle mého Miami, Singapur a Las Vegas přivádí docela okouzlující trhy.

Myslím, že Monako se musí přizpůsobit stejným obchodním podmínkám jako ostatní a také zapracovat na úpravách trati, protože vozy jsou větší a závodění je obtížnější,“ tvrdí Zak Brown v narážce na to, že pořadatelé v Monaku platí za závod každoročně jen 15 milionů dolarů, zatímco třeba šejci ze Saúdské Arábie dotují F1 až 55 miliony. A tak by se klidně mohlo stát, že by závod v knížectví kalendář opustil…

„Je třeba brát v úvahu historii, ale podle mého je nutné podívat se i na nabízenou show. Naše rozhodnutí by neměl ovlivnit prvek ekonomického přínosu pro náš sport, ale měl by to být jeden z aspektů. Rád bych, aby Monako zůstalo, ale stejně jako sport je větší než jediný jezdec nebo tým, je podle mého větší i než jediná Velká cena,“ říká Zak Brown.

Přehled: Kolik platí jednotlivé okruhy za pořádání závodu F1