Nová pravidla jsou nutná, a to navzdory atraktivitě letošní sezony

Sportovní šéf formule Ross Brawn si stojí za zavedením nových pravidel v roce 2022 i přesto, že letos sledujeme dramatickou bitvu o titul mezi dvěma různými týmy.

Štítky: 2022 Pravidla Ross Brawn Zveřejněno 14. 10 2021 — Lukáš Štěrovský

Vcelku logicky se s ohledem na souboj Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena objevily hlasy, podle kterých je zbytečné zavádět nová pravidla. U nich totiž hrozí riziko, že celé startovní pole opět roztáhnou.

„Tyto hlasy neberou v potaz skutečnost, že ačkoliv je šampionát vyrovnaný, pro vozy je stále těžké jezdit v těsné blízkosti za sebou a předjíždět,“ hájí Brawn změnu regulí. Právě předjíždění je odvětvím, které by od příštího roku mělo být jednodušší.

„Nezlepší se to ze dne na den, ale jakmile se nová pravidla ustálí, uvidíme neuvěřitelné závody a boje kolo na kolo,“ slibuje sportovní šéf F1. Současně také nabízí odpověď na to, co podle něj zlepšilo podívanou v ročníku letošním.

„Víte, když jsem působil v týmech F1, snažili jsme se všechno postupně vylepšovat, neexistovalo jediné zázračné řešení. A tak je to i nyní. Nepochybuji o tom, že omezení nákladů a změny pravidel mají pozitivní vliv na vyrovnanost šampionátu.

Už není možné, aby někdo vynaložil obrovské finanční prostředky a tak ostatním poodskočil. Zdroje jsou omezené a týmy se také soustředí na vozy pro příští rok. To vše přispívá k těsnému průběhu mistrovství,“ dodává.

Že by současná pravidla nahrávala řekněme méně schopným týmům, to Brawn ale odmítá. „Stále chceme meritokracii. Chceme, aby vyhrával ten nejlepší. Ale nechceme, aby vyhrával s obrovským náskokem jen díky tomu, že má větší rozpočet než ostatní,“ říká závěrem.