Nová manažerská struktura McLarenu budí obavy
Bývalý a uznávaný inženýr Ferrari a Williamsu Rob Smedley se rozpovídal o personálních změnách britské stáje. Smedley si myslí, že nové vedení McLarenu může být úspěšné, ale druhým dechem zmínil i možné riziko.
McLaren do letošního šampionátu nevstoupil vůbec dobře. Britské stáji aktuálně sice patří páté místo v poháru konstruktérů, to je ale dáno spíše divokými událostmi v Austrálii, ze kterých McLaren těžil než skutečnou rychlostí vozu MCL60.
Předcházející dva závody v Bahrajnu a Saúdské Arábii byly v podání tradiční britské stáje až strašidelné. Neúspěšný start do sezony 2023 nakonec vyústil v rozchod mezi týmem a jeho technickým šéfem Jamesem Keyem.
Místo hlavního inženýra po Keyovi zaujmou hned tři jména – Peter Prodromo, Neil Houldley a David Sanchez. Poslední jmenovaný se k McLaren připojí až na začátku příštího roku, neboť aktuálně je na nucené roční dovolené [doteď totiž pracoval ve Ferrari].
Zkušený inženýr Rob Smedley, který se proslavil především svou štací ve Ferrari, si nemyslí, že absence hlavního inženýra je nutně problém. Zároveň ale varuje, že trojhlavé vedení stáje může představovat velké riziko.
„Andrea [Stella] jako šéf týmu musí zajistit, aby mezi sebou všichni dobře spolupracovali a musí hlídat to, aby se McLaren nedostal do situace, kdy dva nebudou toho třetího brát vážně. Když je ve vedení více lidí, vždy takové riziko existuje.
Dva lidé budou pracovat efektivněji a toho třetího začnou vnímat jako slabší článek a pokud k tomu dojde, je to začátek velkého problému, který paralyzuje celý tým. Může také přijít scénář, kdy budou lidé v týmu o něčem hlasovat, a to také není nejlepší cesta.
Velké změny v McLarenu: Má tým technických ředitelů, James Key odchází
Pokud se tak stane, McLaren se dostane do slepé uličky a poté už mu vlak ujede úplně. Jak říkám, hlavní inženýr není povinností, ale je lepší jej ve své stáji mít. Je to člověk, který na sebe bere odpovědnost a nepřehazuje ji na toho dalšího,“ má jasno Smedley.
Bývalý pracovník Ferrari a Williamsu ale nevylučuje opačný scénář a budou-li všichni dobře spolupracovat, McLarenu to rapidně pomůže. „Pokud mezi takovým vedením vznikne synergie, celý tým to posune dál a mnohem rychleji.
Více hlav víc ví a pokud se budou všichni vzájemně respektovat, dají hlavy dohromady a spojí své dobré nápady, může na tom McLaren skutečně vydělat a dobré auto s dobrými výsledky přijde rychleji,“ dodal uznávaný inženýr.