Norris tvrdě zkritizoval pneumatiky Pirelli

V australském Melbourne byly k vidění tři restarty, při tom druhém došlo k několika kolizím a zmatkům. Pilot McLarenu Lando Norris na situaci sice vydělal, ale zároveň obvinil Pirelli za pneumatiky, které nesplňují standardy F1 a přispěly k chaosu.

Štítky: GP Austrálie Lando Norris Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 7. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Po nehodě Kevina Magnussena se ředitelství závodu rozhodlo pro červené vlajky a následný restart z pevných pozic. Očekávalo se drama, a to také přišlo. Po zhasnutí startovních světel došlo v první zatáčce k řadě incidentů.

Fernando Alonso byl sestřelen Carlosem Sainzem, Lance Stroll se podobně jako Pérez dostal do štětku, piloti Alpinu [kteří měli rozjetý skvělý závod] se srazili a Logan Sargeant narazil do vozu Nycka De Vriese. Kvůli řadě karambolů byly vyvěšeny další červené vlajky.

Lando Norris má za to, že restarty nebyly potřeba – ředitelství závodu tak nejspíše jednalo v zájmu větší show. Pilot McLarenu ale za hromadnou kolizi viní také pneumatiky, které zkrátka nevyhovují standardům moderní formule 1.

„Měli jsme pneumatiky, které měli teplotu 63 stupňů Celsia, což je málo. Kvůli nízké teplotě nám pneumatiky nedrží a my jako piloti zkrátka nemáme žádnou přilnavost a jízdu můžeme přirovnat k bruslení na ledě, zkrátka to klouže.

Při těchto teplotách pneumatiky nefungují a zároveň nikomu nešly pořádně zahřát, protože už se ochlazoval i vzduch. Proto jsme v první zatáčce měli řadu nehod a nebezpečných situací. Neměli jsme žádný grip [přilnavost] a auto si potom dělá co chce.

Kdybychom měli pneumatiky odpovídající standardům F1, myslím si, že bychom viděli pěkný závod bez chyb a podobných nebezpečných momentů. Proto si nemyslím, že chaos při restartu vznikl kvůli jezdcům, ale kvůli špatným pneumatikám,“ vyjádřil se Norris.