Nižší rozpočtové stropy budou znamenat méně technických novinek na okruzích

Ředitel Ferrari Laurent Mekies očekává, že týmy formule 1 budou v roce 2022 kvůli omezením rozpočtu budou vyvíjet své vozy méně.

Štítky: Ferrari Zveřejněno 12. 01 2022 — Jiří Košta

V minulé sezoně většina týmů F1 předčasně zastavila jakýkoli vývoj na svých vozech pro rok 2021 ve snaze získat náskok pro letošní zcela nové technické předpisy.

Zatímco rok 2021 byl v tomto ohledu klidnější, Mekies věří, že rozpočtový strop tohoto sportu bude stále omezovat vývoj ve srovnání s úrovněmi před rokem 2020, protože finanční omezení zavedená za účelem zvýšení udržitelnosti F1 sníží počet aktualizací, které si týmy mohou dovolit.

„Nikoliv ve srovnání s letošním rokem, protože tento rok byl zjevně blízko nule, nebo alespoň pro nás byl velmi málo náročný, ale pokud se vrátíte do roku 2019, 2018, myslíme si, že upgradů bude méně,“ řekl Mekies.

„V letech 2018 a 2019 jste ve velkých týmech měli každý závod na autě nebo každý druhý závod něco. Z našeho pohledu to zní obtížně, mít vysoký počet aktualizací s omezeními, která máme.“

Rozpočtový strop, který byl letos snížen na základní hodnotu 140 milionů dolarů znamená, že největší týmy F1 musely být disciplinovanější ohledně toho, kde a kdy utratit rozpočet, který vyčlenili na vývoj.

Tento problém se týká zejména velkých stájí jakými jsou Mercedes, Red Bull a Ferrari, týmů, které již musely radikálně zmenšit své týmy, aby se vešly do rozpočtového stropu.

„Musíte si ponechat rozpočet na vývoj v průběhu roku, protože se budete učit víc a víc, a proto budete potřebovat způsoby, jak se přizpůsobit. To byla největší výzva,“ vysvětlil Mekies.

Top Gear udělal souboj formule E, formule 1 a WRC speciálu

„Jakmile definujete základní strukturu, to je to, co máte pro vývoj aero, to je to, co máte pro vývoj mechaniky, pak to jde do každého oddělení a aero řekne: ‚Dobře s tím, budu schopen udělat dva nebo tři vývojové kroky‘, a pak přeplánujete všechny své aktivity, abyste je společně vyvážily.

„To je skutečnost toho, co teď děláme. Jak velká výzva to je, závisí na vaší úrovni konkurenceschopnosti vůči ostatním.“