S tak poškozeným autem by to všichni vzdali! je přesvědčen Alonso

Když po prvním kole zatáčel do boxů, nikdo nevěřil, že se do závodu vrátí. A už vůbec ne, že by mohl bodovat. Dvě kola na ráfcích, pomačkaný předek, jiskry odletující od pomačkané podlahy vozu. Fernando Alonso to však zase dokázal.

6 Štítky: McLaren Zveřejněno 30. 04 2018 — Václav Vohýnek

Mumraj po startu Velké ceny Ázerbajdžánu se podepsal na šancích mnoha jezdců. Ocon, Sirotkin, ti skončili, další museli k opravám vozů do boxů – Räikkönen, Grosjan, Pérez… Ale nejvíce byl poškozený McLaren Fernanda Alonsa, do jehož monopostu vrazil ruský závodník Sergej Sirotin v kolizi s Nikem Hülkenbergem z Force India.

„Bez přehánění, málem jsem nedojel do boxů. V podstatě to byl zázrak. Kola byla zničená tak, že nepoškozené zavěšení bylo tak trochu překvapením. Při zastávce mi řekli, že auto je vážně poškozené, takže jsem ani nedoufal, že dojedu do cíle,“ popisoval španělský závodník. „Řekli mi, že to je významná škoda. To většinou bývá konec.“

Pokud by Alonso z boxů vůbec nevyjel, nebo po pár kolech zastavil vůz vedle trati, nikdo by mu nic neřekl. Šance, že projede kolem šachovnicového praporu, byla prachbídná. Ale to by nebyl Alonso. Můžete proti němu mít spousty výtek, není to jezdec bez chyb. Ale vždy byl proslulý silnou vůlí, vždy si šel za svým i „přes mrtvoly“ a vzdát se? To on prostě neumí.

„Podle mě by nikdo v této situaci jiný do cíle nedojel. Ale já jsem nezastavil u trati, bojovali jsme o každou desetinu, o každé kolo, těsně kolem bariér celý dlouhý závod a myslím, že to byl nejlepší závod mého života. Sedmé místo bylo výsledkem velké houževnatosti a hrdosti,“ popisoval zástupce McLarenu.

Samozřejmě, bez výjezdu safety car by Alonso nebyl na bodech. Také jemu pomohla spektakulární nehoda jezdců Red Bullu. Nepatřil mezi nejrychlejší jezdce. Ale pomalý také nebyl. „Později jsem začal předjíždět a posunoval se vpřed. Se safety car jsem získal pár pozic a nakonec se posunul do desítky.“

Týmový kolega Stoffel Vandoorne, který se v závodě problémům vyhnul, skončil na devátém místě. Alonso ho opět porazil a potvrdil, že i na sklonku kariéry je pro tým stále velkým přínosem. Možná to je tak, jak on sám věří. Dokázal by opravdu zase vyhrávat, kdyby dostal odpovídající techniku?

Diskuse k článku

6 komentářů: “S tak poškozeným autem by to všichni vzdali! je přesvědčen Alonso”

 1. Simir77 napsal:

  Já si pamatuju na závod s McL / Hondou, kdy auto odstavil a řekl: No power. A vyprdnul se na to. Autu přitom nic nebylo…

 2. jj284b napsal:

  len tak pre zaujimavost tu je video priamo z kokpitu, sledujte co s tym robi..

  https://www.facebook.com/Formula1/videos/1032144670275848/?t=0

 3. jj284b napsal:

  Jozzin: no tych lepsich sme vsetci videli.. jeden jazdi ako Gandalf (you shall not pass) a radsej odpali kolegu ako keby prisiel o poziciu, dalsi zasa ak nema dominantne auto tak je sedy priemer, no aspon s vrkocikmi 13rocneho dievcata.. same hviezdy…

 4. Kakanen napsal:

  Mě trefí snad šlak, Šitner tady, Šitner tam všude kam se podívám, to je náš kolega Šitner.😂

 5. Situs napsal:

  Nepochybuji že by s s odpovídající technikou zase vyhrával, jeho umístění v tabulce není jen o štěstí, on prostě umí, je konzistentní, je zkušený, využívá každé příležitosti, vyhýbá se chybám, má stále taj na branku, a především, má v sobě nezlomnou vůli nadále uspět. Letošní 4 závody, FENOMENÁLE!

 6. Kakanen napsal:

  To nedojel, nač se o to vůbec snažit.🤓

Napsat komentář