Nico Rosberg: šampion, který rychle skončil

Dnes jsou to přesně tři roky od posledního závodu Nica Rosberga, ve kterém získal svůj jediný titul mistra světa.

2 Štítky: Historie Mercedes Nico Rosberg Zveřejněno 27. 11 2019 — Lukáš Podstata

Nico Rosberg měl ve formuli 1 stejný cíl jako jeho otec Keke, a to zisk mistrovského titulu. Keke Rosberg si svůj sen splnil roku 1982 a jeho syn ho chtěl napodobit.

Sezona 2016 vypadala od počátku, že by měla být dominantou právě Němce. První čtyři závody ročníku opanoval právě on. Do pátého závodu ve Španělsku opět vstupoval Hamilton a Rosberg z první řady, ale vzájemná kolize z prvního kola oba dva z boje o body vyřadila.

Možná i psychický nátlak znamenal, že Rosberg přestal být od Španělska tak dominantní jako jeho týmový kolega. Na druhou stranu sbíral pořád hodně bodů. Další série vítězství přišla v Maďarsku, Německu a Belgii.

Po letní přestávce se však v silné pozici vrátil Lewis Hamilton, který kromě GP Singapuru ovládl až do posledního závodu všechny velké ceny. Na drama bylo tedy do poslední velké ceny ročníku 2016 zaděláno, protože Rosberg měl na druhého Hamiltona náskok v pořadí Poháru jezdců náskok pouhých dvanácti bodů. I díky selhání motoru z Malajsie, kdy Brit musel odstoupit z vedení…

Start závodu v Abú Dhabi se povedl oběma mercedesům a pořadí zůstalo po první zatáčce nezměněno Hamilton – Rosberg. Třetí místo držel Kimi Räikkönen. První zastávky v boxech přišly na řadu již v sedmém kole. Nejprve zamířil k mechanikům Hamilton společně s Räikkönenem a hned v následujícím kole Rosberg s Ricciardem.

Rosberg se po své zastávce vrátil za Verstappena a tým mu radil, aby zbytečně neriskoval, protože měl tušení, že Verstappen pojede brzy do boxů. Tato strategie se nepotvrdila a Red Bull nechal Verstappena na trati velmi dlouho a snažil se, aby mohl Nizozemec jet pouze jedno zastávkovou strategii. Tento fakt značně brzdil Rosberga, který se nemohl dostat vpřed.

Druhá zastávka pro piloty Mercedesu přišla v 28 a 29 kole. Po ní ztrácel Rosberg pouhé čtyři vteřiny na Verstappena a bylo jisté, že díky čerstvé směsi pneumatik se před něj brzy dostane. První pozici držel Sebastian Vettel, který se rozhodl svůj druhý stint prodloužit.

Po zastávkách Vettela a Verstappena bylo pořadí Hamilton, Rosberg a Vettel, který byl za oběma mercedesy opravdu blízko. Vettel se dokonce v předposledním kole pokusil zaútočit na druhou pozici Rosberga, ten však svoji kůži nedal zadarmo a pozici udržel.  

Nico Rosberg drží druhé místo, které mu stačí k zisku titulu mistra světa.

Závod po velkém dramatu nakonec dokázal vyhrát Lewis Hamilton. Ovšem vítězství byla velmi slabá náplast, protože druhý skončil Nico Rosberg a mohl se radovat z prvního titulu mistra světa. Po dlouhých třiceti čtyřech letech od triumfu Kekeho mohlo být na poháru pro mistra světa znovu napsáno jméno Rosberg.

Nico Rosberg po dokončení závodu neskrýval svou radost. „Dokázali jsme to! Dokázali jsme to,“ křičel do vysílačky čerstvý mistr světa. Němec také na tiskové konferenci pochválil svého týmového kolegu Lewise Hamiltona. „Vždy mě dokázal porazit o malý kousek, ať to byly motokáry nebo formule 1. Proto je neuvěřitelné a skvělé, že se mi ho konečně podařilo porazit,“ řekl Rosberg.

Po bujarých oslavách ale přišla velmi nečekaná zpráva. Nico Rosberg se po zisku titulu mistra světa rozhodl ukončit svou závodní kariéru a GP Abú Dhabi byla tak poslední v jeho kariéře. Nutno dodat, že sladší tečku za svou kariérou jistě udělat nemohl.

Mistr světa 2016 Nico Rosberg.

Diskuse k článku

2 komentáře: “Nico Rosberg: šampion, který rychle skončil”

  1. rerji napsal:

    Asi i díky tomu, že v té sezoně neměl takovou protekci od týmu, jako v předešlých a následujících sezónách.

  2. krakra napsal:

    Stejně neuvěřitelné, že se Hamilton nechal porazit týmovým kolegou.

Napsat komentář