Newey o ‘dokonalém’ Red Bullu RB19: Bylo s ním “hodně” problémů

Sergio Pérez a Max Verstappen vyhráli všech pět letošních Grand Prix pro Red Bull. Adrian Newey však uvedl, že tým musel během sezony překonat “mnoho” potíží, aby toho dosáhl. “Je to stará kachna, která zběsile pádluje,” řekl Adrian Newey o letošní formulí Red Bullu. “Na povrchu to možná vypadá hladce, ale zespodu to tak hladké…

Štítky: Adrian Newey Red Bull Zveřejněno 25. 05 2023 — GPF1.cz

Sergio Pérez a Max Verstappen vyhráli všech pět letošních Grand Prix pro Red Bull. Adrian Newey však uvedl, že tým musel během sezony překonat “mnoho” potíží, aby toho dosáhl.

“Je to stará kachna, která zběsile pádluje,” řekl Adrian Newey o letošní formulí Red Bullu. “Na povrchu to možná vypadá hladce, ale zespodu to tak hladké nebylo.

Dalším potvrzeným hostem nejbližšího KOLO na KOLO 1. června v Liberci je Miloš Pokorný. VSTUPENKY ZDE.

“Po testech v Bahrajnu jsme měli několik obav ohledně spolehlivosti, takže vždycky jsou tu věci, které vás tak nějak pořád trápí. Spolehlivost, ale i výkon. V Melbourne jsme měli problémy s teplotní aktivací pneumatik, zejména v pátek. Do kvalifikace jsme se s tím trochu srovnali, ale rozhodně to nebyla snadná jízda.”

Adrian Newey je jedním z nejrespektovanějších a nejúspěšnějších konstruktérů ve Formuli 1. Představil celou řadu inovací, které významně ovlivnily design vozu a jeho výkonnost na trati. Zde jsou některé zajímavé a neotřelé informace o něm:

  1. Styl navrhování: Newey je známý svým “principem integrace” při navrhování vozů. Nesoustředí se jen na jednotlivé komponenty, ale navrhuje tak, aby všechny součásti auta fungovaly harmonicky dohromady jako celek. Tento přístup vedl k mnoha úspěchům, včetně vítězství v šampionátech se týmy Williams, McLaren a Red Bull Racing.
  2. Kreativní přístup: Navzdory technické přesnosti, která je pro design Formule 1 nezbytná, Newey je známý tím, že kreslí své návrhy rukou, což je v dnešní době plné CAD a CFD programů poměrně neobvyklé. Pro svůj kreativní přístup je často označován za “geniálního umělce” v oboru.
  3. Neotřelé koncepty: Newey je také známý svými radikálními a nekonvenčními návrhy. Jeho design vozu McLaren MP4-18 z roku 2003 byl považován za velmi odvážný, ačkoli nikdy nesoutěžil kvůli problémům s jeho spolehlivostí.
  4. Mimo Formuli 1: I mimo Formuli 1 má Newey široké zájmy a dovednosti. Je například spoluautorem plachetnice pro Americký pohár, čímž ukázal, že jeho inženýrské schopnosti jsou relevantní i mimo svět motorového sportu.
  5. Trvalý dopad: Neweyovy návrhy mají trvalý dopad na Formuli 1. Jeho návrh vozu Williams FW14B z roku 1992 je často označován za jeden z nejlepších vozů F1 všech dob. Také jeho designy pro Red Bull Racing pomohly týmu získat čtyři po sobě jdoucí tituly v letech 2010-2013.

V neposlední řadě je zajímavé, že i přes všechny své úspěchy a inovace, Newey zůstává velmi skromný. Často zdůrazňuje, že úspěch ve Formuli 1 je týmovou záležitostí a nikdy nejde jen o jednotlivce.