Největší esa v F1 se obávají Hondy

Adrian Newey tvrdí, že problémy Hondy jsou snadno řešitelné

Štítky: Adrian Newey Red Bull Zveřejněno 22. 12 2015 — Lukáš Štěrovský

Poté, co Red Bull selhal v získání motoru od Mercedesu, Ferrari nebo Hondy – kterou Newey považuje za černého koně sezony 2016 – pro příští rok, britský konstruktér přiznal, že jeho tým se připravuje na těžké časy, jelikož se musí spoléhat hlavně na to, jak velký pokrok Renault se svojí pohonnou jednotkou udělá.

Což nebude vůbec snadný úkol. Navíc lze očekávat, že ve stylu Ferrari mezi ročníky 2014 a 2015 i ostatní výrobci zaznamenají zlepšení. Newey předpokládá značný pokrok hlavně od McLarenu, potažmo Hondy. „Myslím, že to pro nás bude extrémně těžká sezóna. Pokud začneme s motorem o stejné síle, jaký jsme měli na začátku letošní sezony, což si myslím, že bude náš případ, budeme i nadále zaostávat.

Naše výzkumy zjistili, že můžeme ještě něco získat úpravou šasi. Ale zlepší se i ostatní, Mercedes a Ferrari budou vpředu. Toro Rosso, náš sesterský tým, bude mít motor Ferrari z roku 2015, který bude podstatně před letošní pohonnou jednotkou Renaultu. Věřím, že Honda udělá velký krok směrem kupředu. Myslím, že jejich spalovací motor je velmi slušný,“ řekl Newey.

„Problémem Hondy je, že její rekuperační jednotky jako turbo nebo MGU-H byly moc malé. To je ale maličkost, co se dá vyřešit přes zimu. Takže příští rok bude pro Red Bull přetěžký. Je pravda, že ale myslím hlavně na to, co bude v roce 2017 a dále. Chce řídící orgán, aby soukromé týmy, jako jsme my, měly konkurenceschopné motory, nebo ne?“

Šestapadesátiletý Brit sice už před časem omezil svoji práci u rakouské stáje, věnoval se například závodním lodím, navíc se zapojuje i do F3. Ani tak ale neskrývá frustraci ze současného stavu královny motorsportu.

„Co je momentálně na formuli jedna nezdravé, to je dominantní vliv motorů. Předpisy pro šasi jsou velmi striktní, ale pravidla ohledně motorů nabízejí prostor pro experimenty. Jsme v situaci, kdy pouze Mercedes a Ferrari jsou dostatečně silní na výhru v šampionátu. Nakonec tak tento sport ovládají. Doufám, že FIA převezme kontrolu.“

Některé osoby zainteresované v dění okolo formule jedna předpovídají, že by Newey mohl opět pracovat naplno pro Red Bull v letech 2017 a 2018, kdy má dojít k drastickým změnám v oblasti šasi a motorů. To konstruktér nevylučuje.

„Vždy jsem si užíval změny pravidel. Dávají vám příležitost experimentovat. Současné pohonné jednotky budou v budoucnosti stejné. Ty další by mohly navýšit počet výrobců v šampionátu. Další věcí je, že FIA může zavést standardizovaný motor, který bude stejně výkonný pro všechny týmy,“ dodal Adrian Newey.

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Bahrain, Adrian Newey (GBR, Infiniti Red Bull Racing), *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

Podle Adriana Neweyho bude McLaren-Honda v příštím roce mnohem silnějším celkem.

Diskuse k článku

Napsat komentář