Nemůžeme čekat do roku 2020. Přerozdělování odměn vyřešme co nejrychleji, zní ze Sauberu

Šéfka švýcarské stáje Monisha Kaltenbornová vyzvala nového majitele formule 1, aby v případu nerovnoměrného přerozdělování finančních odměn zasáhl co nejdříve a nečekal, až vyprší současná smlouva. O problém už se zajímá i Evropský parlament. Liberty Media po převzetí formule 1 před nedávnem přislíbila pohled do struktury vyplácení centrálních příjmů tohoto sportu. Jde navíc o velmi palčivé…

1 Štítky: F1 Finance Liberty Media Monisha Kaltenbornová Sauber Zveřejněno 30. 01 2017 — Josef Nekvinda

Šéfka švýcarské stáje Monisha Kaltenbornová vyzvala nového majitele formule 1, aby v případu nerovnoměrného přerozdělování finančních odměn zasáhl co nejdříve a nečekal, až vyprší současná smlouva. O problém už se zajímá i Evropský parlament.

Liberty Media po převzetí formule 1 před nedávnem přislíbila pohled do struktury vyplácení centrálních příjmů tohoto sportu. Jde navíc o velmi palčivé téma ze všech pohledů, neboť současné rozpoložení zvýhodňuje velké týmy před těmi malými, které mnohdy bojují o holé přežití v seriálu. I když tedy nový vlastník hodlá nějakým způsobem do tohoto systému zasáhnout, nemůže zatím prakticky nic, a to až do roku 2020, kdy vyprší současné ustanovení tzv. Concordské dohody.

Ross Brawn se již nechal slyšet, že by například Ferrari tučné prize money za historický přínos sportu ponechal. Na druhou stranu by se ale chtěl věnovat jinému tématu, a to snížení nákladů. I on ale poukázal na nemožnost nějakým způsobem ovlivnit konvenčnost současných smluv. Samozřejmostí je, že týmům jako Sauber, který se nespravedlivým přerozdělováním odměn ošívá velmi často, tato situace nenahrává.

„Pevně doufám, že se to nebude táhnout až do roku 2020. Jsem si jistá, že když lidé dělají takovou investici, tak přece musí mít vytvořený obchodní plán, který by měl začít fungovat hned po převzetí, a ne až v roce 2020. Při současném systému a tom, co slýcháme od nových majitelů, nevíme, jak to bude fungovat až do zmíněného roku, když některá finanční privilegia neberou ohled na výsledek,“ komentuje situaci Kaltenbornová. „Chcete-li, aby se soutěž více vyrovnala, nelze pak fungovat takto. Chce to změnit celkový přístup a vytvořit zcela nové základy.“

Téma nabývá na vážnosti v souvislosti s krachem Manoru, který byl minulý týden nucen ukončit své působení ve formuli 1. Sauber společně s Force Indií už v minulosti navíc podal oficiální stížnost Evropské komisi, která ale, zdá se, bude mít dozvuk až nyní, kdy skončil Manor. Potvrdila to členka Evropského parlamentu Jihovýchodní Anglie Anneliese Dodds, která uvedla, že je třeba důkladného prošetření záležitosti.

„Po sedmi neutěšených letech by kolaps Manor Racing mohl pro tým, který do regionu Oxfordshire přinesl spoustu vysoce kvalifikovaných pracovních pozic, znamenat úplný konec. Jsem velmi znepokojena tím, že by mohl následovat další úbytek pracovních míst u malých týmů.

Formula One Group, její majitelé a FIA jako regulátor by se nad tím po tomto krachu měli skutečně zamyslet. Nespravedlivé rozdělování prize money v tomto sportu trvale favorizuje největší týmy bez ohledu na jejich konečné umístění, uvrhlo mnoho týmů do boje o přežití a nakonec i snížilo počet aut na startovním roštu,“ uvedla poslankyně Doddsová.

Čtěte dále: Nového kupce se najít nepodařilo, Manor v ročníku 2017 neuvidíme

Diskuse k článku

Napsat komentář