Nemá body, superlicenci a nemůže testovat. Přesto jej Red Bull chce – Daniel Ticktum

Je na obzoru nový Max Verstappen? Red Bull usiluje o to, aby do svého druhého týmu Toro Rosso posadil devatenáctiletého Brita Daniela Ticktuma. Ten se přitom členem akademie Red Bullu stal až letos. Problémem pro něj je, že nemá superlicenci. On těch problémů má vlastně trochu víc...

Štítky: Brendon Hartley Daniel Ticktum Red Bull Zveřejněno 12. 07 2018 — GPF1.cz

Red Bull by chtěl Ticktuma nasadit už pro GP Maďarska na konci měsíce. Pro superlicenci potřebuje pilot ve třech uplynulých sezonách svými výkony nasbírat 40 bodů. Pokud by letos získal titul v evropské F3, kde je rozdílem jediného bodu druhý, měl bych jich jenom třicet. Za svou loňskou účast v GP3 nezískal nic, stejně jako za 12. místo ze seriálu MRF Challange z roku 2016, kde závodil například s Mickem Schumacherem.

Ticktum má navíc zajímavou minulost. V seriálu britské F4 se v září 2015 dopustil nepochopitelného selhání, když za safety carem předjel deset soupeřů a záměrně narazil do Rickyho Collarda. Byl vyloučen na zbytek sezony a pro rok 2016 dostal podmínečný zákaz startu.

Red Bull si jej přesto vybral. Jak říká Helmut Marko: “Je rychlý. Blázen, ale rychlý. Hledáme ty nejlepší. Pokud mají charakter, tak to se hodí, ale zas takový blázen být nemusí. Myslím, že se nám ho povedlo trochu zkrotit.”

Systém bodů pro superlicenci a nutnost plnoletosti pro vstup do F1 platí čtvrtým rokem. Může za to případ tehdy nezletilého Maxe Verstappena, který do formule 1 nastoupil po jediné sezoně v evropské F3, kde navíc skončil až třetí, takže by také neměl dost bodů pro superlicenci.

Daniel Ticktum vyhrál loňský závod F3 v Macau, který se proslavil dramatickým finišem. Druhý v cíli tohoto závodu byl Lando Norris, startoval v něm také Mick Schumacher.

Diskuse k článku

Napsat komentář