Několikaletá dominance Red Bullu? Hamilton není nadšený!

Lewis Hamilton je jedním z nejhlasitějších kritiků nových technických regulí. Podle Brita neudělala formule 1 výrazný pokrok k lepšímu závodění. Aktuální pravidla sedí pouze Red Bullu a sedminásobný mistr světa se obává dlouhodobé dominance.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Mercedes Pravidla Zveřejněno 18. 05 2023 — Vašek Štěpánek

Do formule 1 přišla vloni nová technická pravidla. Ta měla omezit aerodynamickou efektivitu vozů a většinu přítlaku měla nová generace monopostů čerpat z podlahy – navrátil se takzvaný ‚ground efect‘, ale to se úplně nestalo.

Vloni Red Bull vyhrál 17 závodů z 22 a nyní rudí býci pokračují na vítězné vlně. Letos zatím nikdo jiný nezvítězil a nejbližší konkurent Fernando Alonso s Aston Martinem se zmůžou ‚jen‘ na třetí místo. Španěl ale v cíli výrazně ztrácí

Nový trend se nelíbí zejména Lewisi Hamiltonovi, který v F1 dominoval řadu let. Brit nebere Red Bullu jejich výsledky, ale vadí mu, že nová pravidla nepřinesla to, co slibovala. Navíc se v posledních závodech opět ztížilo předjíždění.

Nejbližší show KOLO na KOLO se koná 1. června v Liberci. VSTUPENKY ZDE.

Závod v Ázerbájdžánu byl krásným příkladem… Esteban Ocon a Nico Hülkenberg na starých pneumatikách dokázali bez problémů držet rychlejší piloty za sebou. Je to dáno jednak až moc kvalitními pneumatikami, ale také vývoji aerodynamiky ze strany týmů.

„Když se na to kouknu… je to velmi negativní. Neberu Red Bullu úspěchy, odvedli zkrátka tu nejlepší možnou práci. Beru to z pohledu pravidel, která měla zlepšit závodění a usnadnit nám jezdcům předjíždění, ale to se nestalo.

Je skvělé, že zkoušíme nové věci. Neustále posouváme technologie kupředu a s tím musí jít také formule 1, což je naprosto v pořádku. Nelíbí se mi ale, jak pravidla zafungovala. Nestalo se vlastně nic nového. Mezery mezi týmy jsou pořád velké.

Musíme s tím něco udělat, jinak to takhle bude vypadat až do roku 2026. Nejde o to, že jeden tým vyhrává, ale napříč celým polem je těžké předjíždět a atraktivita závodů tím trpí. Což byl hlavní úkol, který měly nové regule napravit.

Nová auta jako taková mi nevadí. Jsou o něco dravější a pilot se s nimi musí více prát. To mi nevadí, pokud auta neposkakují… jde mi jen o to, že s nimi nemůžeme plně závodit. Navíc jsou těžká, což také není nejlepší cesta,“ zhodnotil aktuální situaci Hamilton.