Nejvyšší boss Renaultu a podporovatel programu F1 zatčen kvůli podvodům

Otec myšlenky návratu továrního Renaultu do formule 1 Carlos Ghosn byl zatčen pro podvody. Čtyřiašedesátiletý manažer francouzsko-brazilského původu byl považován za jednoho z nejvlivnějších lidi v oblasti automobilismu. Ředitel programu Renault Sport Jerome Stoll se přitom doposud zodpovídal právě Ghosnovi.

1 Štítky: Renault Zveřejněno 19. 11 2018 — GPF1.cz

Generální šéf aliance Nissan-Renault-Mitsubishi byl obviněn z finančních podvodů. Vedení automobilky Nissan oznámilo, že ho za tyto vážné činy propustí.

Ghosn je podle japonského deníku Asahi podezřelý z manipulací při vyplňování daňového přiznání. Údajně neuvedl pravdivé údaje o vlastní finanční odměně. Ghosn okrádal firmu už několik let, dnešní obvinění je výsledkem několikaměsíčního vyšetřování japonské policie. Nissan oznámil, že Carlose Ghosna propustí.

Automobilka upozornila, že Ghosn se kromě podhodnocování svých příjmů dopustil i řady dalších významných pochybení, včetně „osobního využívání firemního majetku“. „Nissan se hluboce omlouvá, že způsobil svým akcionářům takové starosti,“ cituje firmu česká web Aktuálně.cz, který také uvádí, že „Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu téměř patnáctiprocentní podíl. Nissan je navíc největším akcionářem automobilky Mitsubishi. Ghosn je rovněž předsedou správní rady Mitsubishi a šéfem celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Web iRozhlas upřesnil:

Ghosn se narodil v Brazílii, má však libanonské předky a francouzské občanství. Kariéru zahájil ve francouzském výrobci pneumatik Michelin, odkud přešel do Renaultu. V Nissanu začal působit v roce 1999, když Renault v japonské automobilce koupil kontrolní podíl. Ghosn se následně stal generálním ředitelem i předsedou správní rady Nissanu, ředitelský post však loni opustil.

„Carlos Ghosn je v automobilovém odvětví impozantní postavou. Je oceňován, že dosáhl obratu v hospodaření Renaultu i Nissanu,“ uvedl dopisovatel BBC Theo Leggett. „Otázkou je, co bude teď. Ghosn se již začal zbavovat některých svých funkcí. Loni odstoupil z postu generálního ředitele Nissanu a nedávno se vzdal i některých pravomocí v Renaultu. Očekávalo se ale, že ještě několik let zůstane generálním ředitelem Renaultu a bude dál zodpovědný za alianci,“ dodal.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Nejvyšší boss Renaultu a podporovatel programu F1 zatčen kvůli podvodům”

  1. INF_11 napsal:

    Zajímavý, čím mají lidi víc, tím víc kradou 😀
    Pochopím to u nějaké uklízečky co živí děcko, ale nepochopím u top managementu co má vejplatu jak půl státního rozpočtu. Asi s jídlem roste chuť.

Napsat komentář