Největší témata Grand Prix Monaka: Dokáže Leclerc prolomit svou kletbu?

Podruhé v letošní sezoně jsme se dočkali dvou závodů během dvou týdnů a na programu je tentokrát prestižní závod v monackém knížectví. Dokáže Charles Leclerc prolomit domácí prokletí a uvidí šachovnicovou vlajku? To a další témata nabízí tento článek…

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 27. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Leclercova kletba

Ať už věříte na vyšší moc nebo ne, faktem je, že pilot Ferrari nedokončil ani jednu Velkou cenu Monaka, do které nastoupil, a to počítáme i závody mimo F1! Leclercovi se na domácí půdě zkrátka nedaří. Strach a nervozita domácího pilota je tak více než opodstatněná.

V roce 2017, kdy Leclerc závodil ještě v F2, dostal mladý Monačan příležitost poprvé závodit v domácím prostředí. Ani jeden ze dvou možných závodů Leclerc nedokončil – v prvním mu selhalo zavěšení a ve druhém kolidoval.

O rok později debutoval Leclerc v Alfě Romeo, i v tomto případě havaroval. V roce 2019 měl Leclerc poprvé šanci zajet doma pěkný výsledek, neboť už závodil ve Ferrari, naději zhatila špatná kvalifikace a defekt v nedělní Grand Prix.

V roce 2020 se v Monte Carlu kvůli covidu nezávodilo a vloni Leclerc po chybě v kvalifikaci do nedělního závodu ani neodstartoval. Třešničkou na dortu je nedávná historická velká cena, ani tu ale Leclerc nedokončil… podaří se mu tuto neděli svou kletbu prolomit?

Tři týmy v boji o pole position

Vítězství v kvalifikaci v Monaku je více než klíčové. Jak je známo, v ulicích monackého knížectví je takřka nemožné předjíždět. Letos bychom se ale na sobotní bitvu o pole position mohli těšit více, než v posledních letech…

Ve hře o prvenství v kvalifikaci bychom tentokrát mohli mít až tři týmy – Ferrari, Red Bull a Mercedes. První dvě stáje jsou stálými lídry startovního pole, ale ve Španělsku začaly růžky vystrkovat i stříbrné šípy.

Mercedes je podle došlých dat velmi silný v pomalých zatáčkách a těch je v Monaku hodně. Máme tak šanci být svědky toho zatím nejsilnějšího Mercedesu v letošní sezoně. Šéf týmu Toto Wolff ale mírní očekávání a nemyslí si, že by jeho stáj měla o víkendu překvapit.

Úchvatná kvalifikace

Jak už je zmíněno výše, kvalifikace je v Monaku naprosto kritická. Je jedno, zda se bavíme o předních pozicích nebo o chvostu pole, všichni piloti potřebují pořádnou dávku sebevědomí, odvahy a adrenalinu.

Letošní velmi vyrovnané pole by tak mohlo nabídnout velké příležitosti nejednomu šťastlivci a bude vzrušující tuto podívanou sledovat. O vizuální stránce nemluvě – formule 1, jachty a luxusní domy musí vzbudit emoce snad v každém fanouškovi.

Těžká auta a úzké ulice

Monako je velmi náročnou tratí a letos na jezdce čeká ještě jedna další nepříjemnost. Za tu jsou zodpovědná nová technická pravidla, která vyprodukovala těžší a hůře ovladatelné vozy v nízkých rychlostech.

V kombinaci s hrbolatým povrchem v ulicích Monte Carla se tak může jednat o podstatně hůře předvídatelný jev a někdo se může snadno nachytat. Do hry může vstoupit i horší viditelnost z kokpitu, i to je charakteristické pro letošní vozy.

Za tuto skutečnost pro změnu mohou nové prvky (kryty) u předních kol – s nadsázkou je lze nazvat ‚blatníky‘. Ty totiž mohou v Monaku hrát větší roli než na jiných, přehlednějších okruzích, tak se nechme překvapit…

Déšť na obzoru

Každý závod je složitý na vodě, hlavně v Monaku, kdy se ze závodu v úzkých ulicích může stát demoliční derby a chaos, a co hlásí předpověď počasí na tento víkend? Riziko deště je pro letošní Grand Prix Monaka stále větší.

Mokré podmínky nemusí být přítomné jen u nedělního závodu, ale také už pro kvalifikaci, což by jen znásobilo úchvatnou podívanou. Zatím posledním víkendem v Monte Carlu, který byl ovlivněn deštěm, je rok 2016.