Nejsilnější motor, nejhorší na pneumatiky. To je Ferrari

Ferrari má nyní "nejvýkonnější" motor ve Formuli 1, ale podle poradce Red Bullu pro motorsport Helmuta Marka se zhoršila jeho schopnost kontrolovat opotřebení pneumatik.

Štítky: Ferrari Red Bull Zveřejněno 16. 03 2023 — GPF1.cz

V roce 2022 se Ferrari F1-75 ukázalo jako nejrychlejší vůz při výjezdu ze zatáček v nízkých rychlostech, ale ve srovnání s Red Bullem poháněným Hondou ve vyšších rychlostech zaostávalo. Údaje GPS z předsezónních testů a prvního závodu nové sezóny v Bahrajnu však naznačují, že si oba týmy nyní vyměnily pozice a Ferrari se během závodního víkendu umístilo na předních místech tabulky maximálních rychlostí.

Během Q3 v Bahrajnu měla obě Ferrari na hlavní rovince oproti Maxi Verstappenovi a Sergiu Perezovi rychlost o 1,5 km/h vyšší a na kratším úseku mezi 10. a 11. zatáčkou další 3 km/h navíc.

To vedlo Marka k závěru, že Ferrari má nyní nejvýkonnější pohonnou jednotku na startovním roštu, zatímco Mercedes se po své dominanci v éře 1,6litrových turbohybridů v letech 2014-20 mohl propadnout na třetí místo.

“Nemáme k dispozici přesné údaje o pohonné jednotce, ale na základě různých srovnání a informací obecně předpokládáme, že nejvýkonnější motor má Ferrari,” řekl Marko. “Pak následuje Honda a pak je Mercedes v podstatě na stejné úrovni. Renault je až vzadu.”

Předpokládáme, že týmy – zejména Ferrari a Mercedes – zapracují na svých slabinách. Vezměme si Ferrari. Maximální rychlost se výrazně zlepšila, ale opotřebení pneumatik, což je rozhodující věc, se vůbec nezlepšilo. A řekl bych, že se ve srovnání s námi téměř zhoršilo.

Pro Mercedes je start podobně krkolomný jako loni. Jediná věc je, že si nemyslím, že by došlo k nějakému rychlému řešení.”