Nejneúspěšnější jezdci: Jean-Denis Délétraz

Kdo sledoval formuli 1 na konci první poloviny devadesátých let, zřejmě nebude dnešní volbou příliš překvapen. Délétraz patří k těm jezdcům, kteří se zasloužili o zavedení pravidla 107% v kvalifikacích.

Štítky: Neúspěšní jezdci Zveřejněno 20. 12 2014 — Michal Mikoláš

Kdo sledoval formuli 1 na konci první poloviny devadesátých let, zřejmě nebude dnešní volbou příliš překvapen. Délétraz patří k těm jezdcům, kteří se zasloužili o zavedení pravidla 107% v kvalifikacích.

„And what is Délétraz Doing?“ Dnes už téměř kultovní hláška legendárního komentátora Murrayho Walkera, které se Délétraz už zřejmě nikdy nezbaví. Ostatně podíváte-li se na téměř jakýkoliv (samozřejmě subjektivně sestavený) žebříček nejhorších jezdců v historii formule 1, existuje velká pravděpodobnost, že se tento Švýcar objeví v první třetině. Proč si ale Délétraz vysloužil tak nelichotivou reputaci? Shrňme si jeho kariéru hezky postupně.

Jean-Denis Délétraz se narodil 1. října 1963 v Ženevě. Se závoděním ve formulích začal v devatenácti letech. Zpočátku se věnoval hlavně národním sériím. Po několika dobrých výsledcích ve francouzské formuli Ford přestoupil do francouzské odnože formule 3. V té se zdržel tři roky, přičemž nejúspěšnější byl hned v prvním roce – 1985, kdy si vyjel celkové třetí místo.

Dotáhl to až do formule 3000, tehdejší hlavní líhně budoucích pilotů formule 1. Délétraz sice nezářil, také ale nebyl úplně marný – hned ve své první sezoně dokázal dvakrát dojet na stupních vítězů. Další úspěchy však jako by nechtěly přijít, a tak se Délétraz v letech 1992 a 1993 stáhl k závodům cestovních vozů.

Délétraz nepocházel ze skromných poměrů, což mu vysloužilo místo v posledním závodě sezony 1994. V barvách týmu Larousse nastoupil v závodě v Adelaide, do kterého se kvalifikoval na pětadvacátém místě. Na týmového kolegu Hidekiho Nodu ztratil něco přes dvě vteřiny. V závodě však Jean-Denis fungoval jako pojízdná šikana a záhy si vysloužil nelichotivá označení od fanoušků i soupeřů.

V následující sezoně se Délétrazovi podařilo sehnat místo u finančními problémy sužovaného týmu Pacific. Podařilo se mu nicméně sehnat dostatek peněz na participaci v GP Portugalska a Evropy. Vylepšit své jméno se však Délétrazovi nepodařilo. Spíše naopak.

V kvalifikaci v portugalském Estorilu se Délétraz předvedl v tom nejhorším možném světle. Za Davidem Coulthardem, který si vybojoval pole position, zaostal o celých dvanáct sekund. Roberto Moreno, který zajel druhý nejhorší čas, byl přitom o více než pět sekund na kolo rychlejší! V závodě musel po čtrnácti kolech kvůli technickým problémům odstoupit.

Na Nürburgringu, kde se v dané sezoně jela GP Evropy, se Délétraz nepředvedl ve výrazně lepším světle. Na první místo ztratil celých devět sekund. V závodě to bylo o něco lepší – Délétraz viděl šachovnicový praporek, byť se sedmikolovou ztrátou. Konečné patnácté místo (poslední klasifikované) rovněž zůstává Délétrazovým nejlepším výsledkem ve formuli 1.

Vzhledem k nedostatečné rychlosti platících jezdců a menších týmů FIA pro rok 1996 zavedla pravidlo 107%. Ano, Délétraz rozhodně patřil k těm horším pilotům F1. Nesmíme však zapomínat, že i ti, kteří byli v královně motorsportu téměř pro smích, to za volantem umí lépe než kdokoliv z nás.

Délétraz se po odchodu z formulových závodů zaměřil na závody vytrvalostní. A vyplatilo se. V letech 2001 a 2002 si připsal vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans – šlo o prototypovou kategorii LMP675.

Jean-Denis Délétraz je ženatý. Jeho syn Louis (narozen v roce 1997) je rovněž automobilovým závodníkem.

Diskuse k článku

Napsat komentář