Nejlepší piloti roku. Podle šéfů týmů i samotných jezdců

Jezdci a šéfové týmů hlasovali o tom, který z jezdců předváděl v uplynulé sezoně nejlepší výkony. Pořadí na prvních místech přitom bylo shodné, v obou anketách zvítězil mistr světa Lewis Hamilton před Maxem Verstappenem.

Štítky: 2020 Zveřejněno 24. 12 2020 — Martin Vejdělek

Mezi piloty i jejich nadřízenými se rozdělovaly body obdobným způsobem, jako se tomu děje v samotných závodech. Ten uvedený na prvním místě obdržel pětadvacet bodů, jeden bod pak zbyl i na desátého v pořadí.

Manažeři rozdělili své body tak, že na prvních sedmi místech byli zástupci hned sedmi stájí. Za zmíněnými Hamiltonem a Verstappenem se umístil Charles Leclerc následovaný Danielem Ricciardem, Sergiem Pérezem, Georgem Russellem a Landem Norrisem.

Nejlepších 10 pilotů podle šéfů týmů:

1 Lewis Hamilton 171
2 Max Verstappen 156
3 Charles Leclerc 132
4 Daniel Ricciardo 95
5 Sergio Péerez 82
6 George Russell 75
7 Lando Norris 45
8 Carlos Sainz 37
9= Valtteri Bottas 27
9= Pierre Gasly 27

McLaren nakonec dostal vysoko oba své piloty, Carlos Sainz se totiž umístil na osmé příčce. Elitní desítku uzavírali vicemistr Valtteri Bottas a překvapivý vítěz závodu v Monze Pierre Gasly. Hlasování se účastnili zástupci všech týmů s výjimkou Ferrari, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že Mattia Binotto v Abu Dhabi chyběl.

Pro zajímavost, první tři pozice zůstaly shodné s předchozím rokem. Další dva v pořadí ovšem zaznamenali obrovský skok, Ricciardo loni skončil osmý, Pérez se vůbec nevešel mezi desítku nejlepších.

I jezdci zvolili jako nejlepší ze svých řad tahouny Mercedesu a Red Bullu, za nimi se udála jedna změna v pořadí, když Ricciardo „předstihl“ Leclerca. Výrazně si tady polepšil Pierre Gasly, jemuž kolegové ze startovního pole přisoudili páté místo. Desítku dotváří Russell, Pérez, Grosjean, Sainz a Albon.

Nejlepších 10 pilotů podle samotných jezdců:

1 Lewis Hamilton
2 Max Verstappen
3 Daniel Ricciardo
4 Charles Leclerc
5 Pierre Gasly
6 George Russell
7 Sergio Pérez
8 Romain Grosjean
9 Carlos Sainz
10 Alex Albon

V této anketě projevila svůj názor patnáctka jezdců. Z těch, které můžeme považovat za pravidelné účastníky letošních velkých cen, chyběli oba zástupci Mercedesu a Ferrari a také Kimi Räikkönen.

I tady se sluší podívat se na změny oproti loňské sezoně. A i tady je třeba konstatovat, že za nejlepší byli rovněž tehdy považováni Hamilton s Verstappenem. Výrazně si pohoršil Valtteri Bottas, jenž se z pátého místa propadl až do druhé desítky.

Obě ankety tak docela korespondují s takzvanými Power Rankings, v nichž jsou jezdci ohodnoceni počtem bodů od jedné do deseti za svůj výkon v daném závodě, kde je zohledněna i spousta faktorů, například rychlost vozu..

Asi málokoho překvapí, že i tady dominovali Lewis Hamilton a Max Verstappen, třetí místo si vysloužil Sergio Pérez. Kdo naopak podle algoritmu tak dobré výkony nepodával, to byl osmý Charles Leclerc.