Nejen Vettel je vinen. FIA postrádá kompetentní komisaře

Ti nemají dostatečné znalosti a ve většině případů jsou najímáni závod od závodu. Výroky stevardů, jimiž pak ovlivňují šampionát, proto ani nemohou být jednotné a právem se na ně snáší kritika. Odpovědná je ovšem FIA.

2 Štítky: FIA Sebastian Vettel Zveřejněno 29. 06 2017 — Josef Nekvinda

Po událostech uplynulé Grand Prix, zejména pak po incidentu mezi Hamiltonem a Vettelem, se rozproudila nejen kritika na adresu německého závodníka, ale i samotné sportovní komisaře. Mnohým se nelíbí nekonzistentnost v procesu rozhodování během závodu a spolu s tím související i rychlost odezvy na dané situace.

Když Vettel úmyslně najel do Hamiltona, jury se nemohla shodnout na tom, zda mu udělit penalizaci, či nikoli. Přitom v tomto případě se snad ani nešlo neshodnout, což v podstatě dokládá i právě rozbíhající se šetření Mezinárodní automobilové federace FIA. Ovšem, co lze vyčítat samotnému orgánu, když v něm nesedí odborníci na slovo vzatí?

K tématu připojil svůj komentář i Sir Jackie Stewart, který volá po „stálých zaměstnancích“ z řad bývalých pilotů. Ti by měli vnést určitou dávku jednotnosti výroků a pomoci tak vybudovat důvěryhodný orgán.

„Jsem kritický ve věci řízení závodů. Téměř na každé Grand Prix se jedná o jinou skupinu stevardů. Dle mého by měla FIA najmout bývalé piloty, nabídnout jim odpovídající plat a pozici autority. Podepsat by je měla na základě dvou až tříletého programu, takže by dokonale znali chování závodníků.

Měl by to být někdo, kdo v nedávné době byl do věci zainteresován, kdo už odešel do důchodu. V současné době máme co dočinění se skupinou nesmírně vyspělých představitelů ze zemí, které jsou nasmlouvány FIA,“ domnívá se Stewart, který zároveň označuje tento způsob najímání stevardů za chybný, neboť hájí pouze zájmy automobilové federace.

„Vyměňují ty lidi, aby jim pouze umožnili zažít Grand Prix. To je bohulibé místo pro údržbu vztahů FIA spolu s různými národy. Tito takzvaní stevardi můžou být z různých koutů a mnoho z nich je i různého věku. Nemohou pak proto vnést konzistentnost do disciplinárního řízení. Ani k tomu nemají nutné znalosti, aby mohli dělat rozsudky, které mohou ovlivnit výsledky šampionátu.

Jeanu Todtovi se asi nebude líbit to, co říkám, ale nemyslím si, že je to řešeno profesionálně tak, jak by mělo,“ doplnil bývalý trojnásobný mistr světa.

Nabízíme zájezdy na velké ceny F1

Diskuse k článku

2 komentáře: “Nejen Vettel je vinen. FIA postrádá kompetentní komisaře”

  1. krakra napsal:

    Ten Radovan Novák je také komisař?

  2. FandaF1 napsal:

    Prosím vás, dajte už iný článok, lebo na vašej hlavnej stránke sú všetky články len o tom ako Vettel bude potrestaný. Nemôžeme to zmeniť, tak sa tým nezaoberajme.

Napsat komentář