Nejasnosti kolem Albona: Od roku 2023 je pořád pilotem Red Bullu

Patří Alex Albon Williamsu? Nebo Red Bullu? Šéf Mercedesu Toto Wolff prohlásil, že je nemyslitelné, aby pro tým (Williams) s motory Mercedes závodil pilot jiného výrobce motorů (Red Bull / Honda). Leda by Albona Red Bull uvolnil ze svých smluv. To se prý stalo a Mercedes si situaci pojistil údajnými klauzulemi. O nich ale Albon sám nic neví. Ba co víc: Red Bull prozradil, že Albon je sice uvolněn, ale bude-li potřeba, od roku 2023 je dál pilotem Red Bullu.

Štítky: Alex Albon Mercedes Red Bull Williams Zveřejněno 17. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Williams posledních několik měsíců trávil diskusemi s Red Bullem ohledně angažování Alexe Albona do týmu. Jednání byla úspěšná, od příštího roku bude po boku Nicholase Latifiho v britské stáji závodit právě mladý Thajec narozený v Londýně.

Oznámení o Albonově návratu se však nelíbilo Mercedesu. Německá automobilka rozhodně nemá radost z toho, že v jednom z týmů, který odebírá její pohonné jednotky, bude působit jezdec s úzkou vazbou na konkurenční tým.

Simulátor Alexe Albona stojí téměř 1,5 milionu korun

Alex Albon debutoval ve formuli 1 v roce 2019 za stáj Toro Rosso (dnešní AlphaTauri). V půlce sezony už usedl do hlavní stáje Red Bullu, kde vystřídal po neuspokojivých výsledcích Pierra Gaslyho. Na konci roku 2020 potkal Albona stejný osud jako jeho francouzského kolegu. Letos závodí Albon v sérii DTM a příští rok se vrátí do F1 s Williamsem. Šéf Mercedesu Toto Wolff uvedl, že v Albonově smlouvě jsou jisté ‚klauzule‘ na ochranu duševního vlastnictví motoru německé automobilky.

„Je důležité mít přísná a jasná ustanovení o pohonné jednotce, bude-li v týmu závodit pilot od jiného výrobce motorů. S Williamsem to funguje už dlouho ve skvělé harmonii, ví o nás hodně, odkud pocházíme a také to, co je třeba chránit,“ uvedl Wolff.

Williams se obrací k Mercedesu zády

Sám Albon si ale není nějakých konkrétních klauzulí vědom a čeká na to, až se o nich dozví více. Další spolupráci s Red Bullem navíc nevyloučil.

„Bylo by hloupé si nemyslet, že je Red Bull tým, se kterým bych se v budoucnu znovu nemohl spojit. V tuto chvíli ale takhle do budoucna opravdu nepřemýšlím. Mým cílem je teď v DTM získat titul a poté se budu soustředit na Williams.

Čeká nás hodně práce, vůz budeme neustále vyvíjet a musíme se ujistit, že budeme mít silnou sezonu. Když se budu soustředit na dalekou budoucnost, tak budu jen snít, protože nevím, co se v budoucnu stane. V tuto chvíli se koncentruji jen na blízké cíle a uvidíme, co nás čeká.

Kdo je pan ‚FX‘, největší naděje Williamsu k návratu na vrchol

Na závěr Albon přiznal, že i přes spolupráci s Mercedesem a Williamsem, bude sponzorován nápojovým gigantem. Na samotném voze však loga rudých býku pravděpodobně neuvidíme. „O všem se stále jedná. S největší pravděpodobností budu mít závodní přilbu pod značkou Red Bullu, ale to je asi tak vše.“

Sílu vztahu Albona s Red Bullem stvrdil sám šéf týmu Christian Horner, který potvrdil, že bude-li to třeba, pilot je od roku 2023 pořád jejich!

„Pro nás to znamená, že si s Alexem udržujeme i nadále dobrý vztah a pokud budou jeho služby požadovány, máme na ně v sezoně 2023 právo. Na konci příštího roku by byl jinak bez smlouvy, takže jsme jen urychlili jeden proces a zajistili Alexovi možnosti do budoucna. V zákulisí odvádí letos skvělou práci. Hodně se angažoval na vývoji vozu pro příští rok. Když podepsal novou smlouvu s Williamsem, vrátil se do továrny v pozdních hodinách a zase odváděl práci na simulátoru,“ chválí Albona Horner. „Do konce roku budeme s Alexem nadále spolupracovat.

Pérez je nadšený otevřeností Albona, pomohl mu k vítězství v Baku

Počet hodin, které na simulátoru absolvoval, je naprosto šílený, a tak vím, že Alex je velký pracant, který nám bude v týmu chybět. Na straně druhé si místo v F1 jako závodní jezdec rozhodně zaslouží. Udělalo na mě dojem, jakým způsobem přijal svou roli na konci minulého roku, kdy jej vystřídal Checo. I to je jeden z důvodů, proč jsme se nyní tak snažili mu najít nové útočiště. Jak jsem řekl, bude nám chybět.

Jsem ale přesvědčen, že Juri Vips a Liam Lawson jeho práci plně zastoupí, letos odvádí v juniorských sériích skvělou práci. Pod smlouvou máme stále také Sebastiena Buemiho. Co se tedy našeho simulačního týmu týče, nemám žádné obavy,“ dodal šéf Red Bullu Christian Horner.

Argo AI nabízí lidem svezení v autonomních vozidlech zdarma