Ne Porsche, ale Ford vstoupí s Red Bullem do formule 1

Red Bull dnes představí své nové zbarvení pro sezonu 2023. Podobně jako u Haasu se tak fanoušci dočkají změn týkající se pouze vizuální složky. Skutečný vůz RB19 bude představen ‚později‘. Na rozdíl od amerického týmu se však od rudých býků očekává potvrzení velkých spekulací…

Štítky: 2026 Ford motory Red Bull Zveřejněno 3. 02 2023 — Vašek Štěpánek

Velkým oznámením má být potvrzení spolupráce s ikonickou americkou značkou Ford, také proto Red Bull bude nové lakování prezentovat tematicky v New Yorku, a ne ve své domovině v Rakousku či Velké Británii.

Ford by měl s Red Bullem spolupracovat na vývoji motorů, stane se tak ale až v roce 2026, neboť právě za čtyři roky začnou v F1 platit nová pravidla o pohonných jednotkách. Do té doby si Red Bull bude motory, s výpomocí Hondy, vyvíjet sám.

Vzájemná dohoda mezi oběma společnostmi je více než pravděpodobná – Ford před časem zaslal tuto citlivou informaci tiskové agentuře Ansa bez toho, aby uvedl, že je informace tajná. Ansa novinku následně zveřejnila a vzápětí ji stáhla.

Pokud se tak Ford skutečně vrací do formule 1, bude to pro americkou automobilku v roce 2026 po dlouhých 22 letech, co v královně motorsportu působila naposledy. Tehdy byl Ford partnerem týmu Jordan, ze kterého symbolicky vznikla stáj Red Bull.

Američané zanechali ve formuli 1 nesmazatelný odkaz. Ty největší úspěchy přišly v 60. a 70. letech minulého století. Ford tehdy financoval motor Cosworth DFV V8, který ve své době vyhrál těžko uvěřitelných 155 závodů.

Nadvládu Cosworthu ukončil až na počátku 80. let příchod turba. Poslední vítězství Fordu ve formuli 1 je z roku 2003, kdy s Jordanem [poháněný Fordem], vyhrál Velkou cenu Brazílie Giancarlo Fisichella a s Red Bullem se Ford pokusí znovu vyšplhat na formulový Olymp.