Názor: Žádná kombinace spoluviny nedává právo inzultovat soupeře

Tak to je zase jednou velký skandál, který pohříchu zastínil skvělost průběhu Velké ceny Brazílie, po které Mercedes mohl začít slavit titul mistra světa.

6 Štítky: Esteban Ocon Max Verstappen Zveřejněno 12. 11 2018 — Tomáš Richtr

Francouzský pilot Force Indie Esteban Ocon narazil do překvapivého lídra závodu Maxe Verstappena, když se oba jezdci potkali na stejném místě závodní dráhy, přičemž Ocon měl jedno kolo ztráty. Verstappen kvůli tomu přišel o vítězství v závodě a rozhořčení nad tím dal Oconovi najevo tím, že po dojetí do cíle do něj třikrát strčil. Jak už to tak v dnešním světě bývá, i na primitivní věci existuje široká škála názorů a s nimi spojených emocí. A komplexnější incident mezi Oconem a Verstappenem nebyl výjimkou.

Má ale dvě různé roviny: tou první je kolize na dráze, tou druhou Verstappenova inzultace po dojetí do cíle.

Lovci krve a skandálů se Verstappena zastávají s tím, že nějaká ta facka ke sporu patří a že oni by na jeho místě byli drsnější. Že to prý k formuli 1 patří. Pravda je ale taková, že nic neospravedlňuje Maxe Verstappena a nikoho dalšího k fyzickým inzultacím soupeře nebo kohokoli jiného. Bez ohledu na to, jak moc intenzivní takové inzultace jsou. Svět kolem nás je přesycen přesvědčením práva na agresivitu, ať je vedena slovem nebo činem. Hranice mezi slovním atakem a fyzickou inzultací je velmi tenká. A mnohdy ani u té neskončí. Proto je nutné chránit základní hodnoty, jakými jsou respekt k soupeři a nutnost ovládnout se alespoň do té míry, že nenapadnu někoho druhého.

Vrcholoví sportovci jsou jedním z představitelů takových hodnot. Reprezentují vzorec chování dalším generacím. Včera se tolerovala urážky, později plivanec, dnes postrčení a zítra bude z formule 1 MMA. Je to Max Verstappen, který v létě vyhrožoval „ránou do hlavy“ prvnímu, kdo se jej bude ptát na jeho kolize na dráze z první části letošní sezony. Někdo to může brát jako Verstappenův image, ale jen do doby, než si nastuduje něco o kriminální minulosti jeho otce Jose. Maxovu inzultaci FIA vyřešila ještě elegantně nařízením dvou dní veřejně prospěšných prací – vykonáním aktivit podporující hodnoty FIA například v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Právě na běžných komunikacích by stejné schopnosti umět se ovládnout, které Verstappenovy v Brazílii chyběly, potřeboval každý druhý.

Druhou rovinou je samotná kolize obou aktérů. Verstappen vedl závod a ve 40. kole si Ocon dojel pro čerstvé pneumatiky, čímž Ocon nabral už ztrátu jednoho kola na lídra závodu. Na čerstvé sadě byl ale Ocon rychlejší a dokázal Verstappena dojet a chtěl se vrátit do stejného kola s lídrem závodu. Ředitel závodu Charlie Whiting z FIA později vysvětlil, že piloti se běžně pokoušejí o návrat do stejného kola s lídrem, ale musí tak učinit čistě a už vůbec nepřichází v úvahu, aby u toho pilot, který je o kolo zpět, o pozici bojoval.

„Sportovní komisaři usoudili, že v první zatáčce Esteban Ocon předjetí nedokonal, a následně jako vůz o kolo zpátky bojoval s lídrem závodu o pozici na dráze, čímž způsobil kolizi ve druhé zatáčce,“ vysvětlili komisaři trest 10 sekund pro Estebana Ocona. Podle FIA byl Verstappen v právu.

Hlubší rozměr do jejich kolize vnesl pozdější vítěz závodu Lewis Hamilton, který bez ohledu na pravidla Verstappenovi vysvětlil, že ať jsou okolnosti kolem pravidel a postupů jakékoli, „tys byl tím, kdo mohl o všechno přijít, ne Ocon“. Jinými slovy měl Verstappen použít rozum a posoudit danou situaci z větší perspektivy. Že to Verstappen neudělal, z něj činí jakéhosi morálního spolupachatele nehody. V takové situaci pak přirozeně existují názorové spory ohledně míry zavinění obou účastníků, což je ve sportu nevyhnutelné a je to jeho kořením. Ať je ale míra zavinění kolize jakákoli, žádná kombinace nedává Verstappenovi a ani nikomu jinému právo jednat tak, jak proti Oconovi po dojezdu do cíle jednal.

Diskuse k článku

6 komentářů: “Názor: Žádná kombinace spoluviny nedává právo inzultovat soupeře”

 1. jara255 napsal:

  Jak bylo uvedeno v komentářích výše, kdyby byl Max za svoje prohřešky inzultován, byl by jak fackovací panák. O tázkou je, zda se dají tyto prohřešky, které proběhly v boji o pořadí srovnávat s tímto, kdy dojde ke kolizi s vozem o kolo zpět. F1 má modré vlajky, tak bych projednou zakázal předjetí vedoucího jezdce o kolo zpět. V mnoha svých pravidlech, včetně tohoto se pravidla F1 chovají jako královna Koloběžka a pravidla se mění v průběhu sezóny, což mi přijde trochu divné. Abych se vrátil k Maxovi, Rozhodně není mým oblíbencem, ale to a za jakých okolností a navíc za údajný úšklebek, si Ocon pár facek zasloužil.

  Aještě k panu Richterovi, Na jednu stranu tady dělá mravokárce, na stranu druhou během komentování vytahuje špínu na Jose a těší se, že i Max nepůjde pro ránu daleko.

 2. Simir77 napsal:

  Nebyl to náhodou sám velký Michael Schumi ve Spa 1998, který si šel něco ručně vyříkat v boxech? Kdyby nebylo kolem pár set lidí, tak Coultharda určitě nejen popostrčil. Maxík, přestože není mým oblíbencem, tak se na můj vkus choval naprosto v klidu.

 3. hvj napsal:

  Možná by bylo dobré si připomenout, kolik jezdců vyřadil v závodech svým hulvátským stylem Max. A nikdo z nich do něj pak nešel po závodě „strkat“…, to by ho totiž, chlapečka namachrovaného a drzého, bolelo celé tělo ještě teď 🙂

 4. plukovnik napsal:

  Hm, pan Richtr se neco naucil od EU politiku. Hrat to na obe strany a hlavne byt politicky korektni.
  Hlavne byt uprostred proudu a nijak nevycnivat aby nahodou nedostal nejakou populistickou nalepku.

 5. Machus napsal:

  souhlas a kdyby se tyto a jiné incidenty neděli, tak nemáte o čem psát. Trochu do něj strčil, no a co. Ublížil mu fyzicky či psychicky? Určitě ne, nikdo nedošel k újmě. Svou agresi umírnil do takové míry že se nikomu nic nestalo. Nevím zda bych se zachoval stejně, vždyť mu sakra sebral VÍTĚZSTVÍ a v dnešní době dominance mercedesů je to sakra cenné vítězství.

 6. palik8 napsal:

  Ach jo. Zase to vaše filozofování. Děláte „z komára velblouda“. Vždyť do něj jen třikrát strčil. Cloumaly s ním emoce. A trochu je neudržel. Ale rozhodně neudělal nic, kvůli čemu byste musel dělat kázání. Je to taky jen člověk, není to žádný polobůh a může udělat chybu. Lidé se dodnes baví záběry, jak Nelson Piquet dělá „kungfu“ s Eliseem Salazarem, jak mechanici McLarenu brání Davida Coultharda před naštvaným Michaelem Schumacherem. Známé jsou také potyčky Ayrtona Senny s Nigelem Mansellem nebo Ayrtona Senny s Eddiem Irvinem. A nemyslím si, že lidé přitom řeší nějakou morální stránku věci ani nejsou zpochybňovány mistrovské kvality pilotů. Nechápu ten trest, který Verstappenovi dala FIA. Veřejně prospěšné práce… Copak spáchal nějaký trestný čin? Udeřil snad Ocona pěstí? Ne, jen do něj třikrát strčil. To se snad ani nedá nazvat fyzickou inzultací. Dal bych mu napomenutí, to ano, aby se poučil. Určitě bych jej však kvůli jednomu drobnému incidentu nezačal považovat za násilníka. Ani bych nevytahoval to, že jeho otec byl kdysi obviněn z pokusu o vraždu. Možná by občas nebylo od věci místo filozofického hloubání zapojit obyčejný selský rozum.

Napsat komentář