Názor: Stop egoistickému srovnávání F1 a IndyCar

Vyhledávat discipliny, které nejsou jeho oblíbenými, a kritizovat je, to je asi nějakou přirozenější (a hloupou) vlastností člověka. Místo toho, aby vyhledával takové discipliny, které jej baví, naplňují a uspokojují, zkrátka dělají šťastným. A tak nevyhnutelně dochází k přitroublé konfrontaci toho, zda je Alonsův start v Indy 500 a s tím spojená absence při GP Monaka tento víkend dobrá pro to či ono. Fanda motorsportu si ale přijde na své.

Štítky: GP Monaka IndyCar Zveřejněno 26. 05 2017 — Tomáš Richtr

Rozhodnutí Fernanda Alonsa a McLarenu startovat ve 101. ročníku oválového závodu na 500 mil Indianapolis má z pohledu odborného PR vnímání pro někoho dopad negativnější a pro jiné pozitivnější. To ano. Osobně si nemyslím, že Alonsovo rozhodnutí tento víkend absentovat v Monaku je nějakou “peckou mezi oči” pro F1. Je to spíš ostuda týmu McLaren-Honda, který se pro svou neschopnost ve formuli 1 rozhodl honit marketingovou slávu jinde. Mít McLaren formu alespoň na úrovni Red Bullu nebo Force Indie, Alonso by byl teď v Monaku.

Ale není to tak a Alonso se rozhodl (a dostal možnost) udělat to, co on sám udělat chce a těší se na to. Není většího práva, než aby Alonso udělal to, co on sám chce. A sledovat jeho velmi pozitivní řeč těla po každé jízdě na oválu v Indianapolisu je hřejivým zážitkem pro každého Alonsova fanouška. Přesto se on sám nachází v malinko žárlivém prostředí. Jezdci a zástupci týmů IndyCar se nebojí vyjádřit v tom smyslu, že si Alonsovo vítězství nepřejí. To proto, že by Alonsovo potenciální vítězství všechny ostatní vlastně zesměšnilo, protože (ačkoli to není pravda) by to indikovalo nějakou jednodušší úroveň soutěžení na amerických oválech. Nakonec se Lewis Hamilton vyjádřil přesně v tom smyslu: “Alonso se kvalifikoval pátý. To asi jen naznačuje úroveň ostatních pilotů.”

Alonso v Indy 500 získal druhou řadu na startu. Závod odvysílá NOVA Sport 1

Nepřeháním, pokud řeknu, že je to tvrzení zcela nezasvěcené. Oválové závody IndyCar a velké ceny F1 jsou tak rozdílnými disciplinami, že stejný argument (o nižší úrovni hráčů) by Hamilton mohl použít stejně tak v případě, kdyby Alonso skončil pátý v golfovém turnaji Masters při svém prvním startu. Formulové oválové discipliny jsou fascinujícím zážitkem, pro který je charakteristický velmi silný element náhody. Danica Patricková vyhrála oválový závod v japonském Motegi roku 2008 přesně tak, a nikdo její vítězství nesnižuje a netroufá si říci, že strčila všechny chlapy do kapsy. Zažívám fanoušky americké série NASCAR, jak navštěvují komunitu fanoušků F1 a snaží se je přesvědčit, že sledují nudnou sérii a měli by se věnovat právě NASCAR. To je jako vtrhnout na koncert vážné hudby a divákům osvětlit jejich nezasvěcenost spočívající v tom, že rockový koncert nabízí daleko větší zábavu. Aniž by tušili, že řada z nich třeba o měsíc dříve na rockovém koncertu byla. A nebo… nedej bože… že je rock třeba vůbec nebaví a mají… nedej bože… rádi vážnou hudbu!

Po komentátorské kontroverzi v důsledku GP Bahrajnu 2017 mě překvapilo, jak málo lidí je ochotno uvěřit tomu, že nám je jedno, kdo vyhraje, pokud se tak stane na konci dramatického závodu. GP Španělska před 14 dny byl fantastický závod a nic na tom nezmění případná změna na stupních vítězů. Stejně tak přeji fanouškům i kolegům komentátorům, ať jim Amerika nabídne fantastickou podívanou během 101. závodu 500 mil Indianapolis. Z hloubi duše jim to přeji a strašně bych si přál sedět za nimi v komentátorské kabině a sledovat, jak si to užívají. Formule 1 tím nijak neutrpí a je to skvělá reklama pro americké formule. A stejně tak to bylo už v dobách, kdy Petr Horák komentoval závody amerických formulí na českém Eurosportu. Stejně tak přeji všem dramatické zajímavé závody DTM a F3 na O2 nebo závody formule E na slovenské Sport Areně. Nebo závody cestovních vozů pod hlavičkou mistrovství světa tento víkend na Zeleném pekle v programu Eurosportu. A mohl bych pokračovat.

Čeští komentátoři IndyCar o Fernandu Alonsovi

Letošní Indy 500 na NOVA Sport 1 bude zajímavým propojením F1 a IndyCar v době, když je pro TV NOVA slovo formule 1 tabu. To s ohledem na okolnosti, za kterých přešla televizní práva pro sezonu 2015 z Novy na Sport 1/2. Pro nás, fandy motorsportu, ale tyhle televizní hranice neexistují. Že je to neloajální? Určitě ne. Uznávaný boxerský odborník Antonín Vavrda komentuje slavné zápasy tu na Sport 2, tu na NOVA Sport, a nikdo se nad tím nepozastaví. Stejně tak je podle mého názoru falešné přesvědčení, že lidé si budou kupovat služby telekomunikační operátora podle toho, jaký sport ve svém televizním portfoliu zrovna nabízí. Nejnovější příklad je tenisový turnaj ATP, který nelze legálně sledovat, pokud jste zákazníkem UPC nebo O2, protože je nutné přejít na DIGI TV. Tam zase neuvidíte neuvidíte fotbalovou Ligu mistrů, že. Příkladná schíza.

Tímto odstavcem chci říci, že on ten problém egoistického soupeření F1, IndyCar, Le Mans, DTM, Rallye crossu či MotoGP je daleko širší, ale hlavně daleko zbytečnější. Kdo chce, najde si to, co má rád. Přikládat potenciální Alonsův úspěch v nedělní Indy 500 jakési nekvalitě tamních pilotů, to je prostě monumentální neúcta jakkoli nehodná energii, kterou vkládám do tohoto textu. Ale myslím si, že je důležité na to poukázat. Přesně podle principu, že těžko budete coby chlap vyhledávat blondýny jen proto, abyste jim řekli, že brunetky jsou lepší. Nebo zrzky.

A v naší situaci není polygamní milovat GP Monaka odpoledne na Sport 2 a současně Indy 500 v neděli večer na NOVA Sport 1. Je ale lehce úchylné dívat se večer na IndyCar a ponižovat tamní piloty pěknými Alonsovými výsledky, nebo odpoledne masochisticky sledovat GP Monaka a dvacet let v řadě hořekovat nad tím, jak je to nudný závod.

Diskuse k článku

Napsat komentář