Návrat na Mugello je málo pravděpodobný

Přestože Velká cena na okruhu v Mugellu nabídla dramatickou podívanou, pro příští rok se zřejmě fanoušci budou muset smířit s absencí této trati v kalendáři.

Štítky: Kalendář Mugello Zveřejněno 16. 09 2020 — Lukáš Štěrovský

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Platí to i v případě letošní sezony formule 1. Ta sice vlivem pandemie začala s několikaměsíčním zpožděním, zato se podívala a ještě podívá na okruhy, jaké by jí jindy zůstaly asi zapovězeny. Posledním takovým bylo italské Mugello, které namlsalo jak fanoušky, tak i jezdce.

„Rád bych viděl Mugello i v klasickém kalendáři,“ sdělil například Charles Leclerc. „Upřímně jsem byl zpočátku trochu skeptický, ale po závodě bylo jasné, že v něm bylo hodně předjetí. Z tohoto hlediska byla trať překvapivě dobrá.“

Skvělá, ale náročná trať. Jezdci se shodují ve svých poznatcích o Mugellu

Podobného názoru je i Daniel Ricciardo. „Myslím, že jsme se všichni báli, že to nebude okruh vhodný pro závodění, ale vůbec to nebyla nuda. Byla to jedna z nejvzrušivějších letošních Grand Prix. Řekl bych, že spousta jezdců by se ráda vrátila. Stejně tak ale máme rádi třeba Monzu, takže bych nechtěl Mugello na její úkor. Bylo by ale skvělé mít oba závody,“ dodal pilot Renaultu.

Návrat do Mugella ale momentálně nevypadá jako pravděpodobný, vedení F1 už dříve avizovalo, že pro příští rok plánuje kalendář o 22 „klasických“ závodech; podobný měl být k vidění i letos, kdyby nenastala pandemie.

Sama firma Liberty Media vlastnící šampionát dokonce u některých letošních závodů – místo toho, aby od pořadatelů inkasovala – naopak platila za to, aby se velká cena a na dané trati mohla konat. Takový obchodní model by se jí z dlouhodobého hlediska jistě nevyplatil.

„Takhle samozřejmě základy obchodu nefungují. Pravděpodobnost, že by Itálie měla v budoucnu druhou Grand Prix, je velmi malá,“ má jasno Felix Gorner, novinář pracující pro německou TV stanici RTL. Jak ale dodává, je to škoda, i jemu okruh se svými všudypřítomnými štěrkovými zónami, trestajícími každou menší chybičku, učaroval.

Felix Gorner