Návrat do Sepangu již v letošním roce?

Paddockem se prohnala divoká spekulace. Jeden ze závodů na Blízkém východě by mohla nahradit GP Malajsie.

Štítky: FIA GP Malajsie Zveřejněno 24. 07 2026 — Dominik Kovář

Válka v Íránu opět ovlivňuje svět motorsportu. Na začátku roku se počítalo s tím, že se situace uklidní a poslední závody sezóny v Kataru a Abú Zabí proběhnou bez problému. Jenže situace není stále ideálně a formule 1 s největší pravděpodobností nebude riskovat životy pilotů, pracovníků a fanoušků.

Z původního kalendáře 24 závodů jsme nyní na čísle 22. Pokud by se bez náhrady zrušily poslední dva závody, jsme na čísle 20, což by byl pro formuli 1 problém. Na základě smluv s televizními společnostmi je potřeba absolvovat alespoň 22 závodů – v opačném případě by na F1 čekaly tučné pokuty.

Původně se počítalo s tím, že se původně zrušená GP Bahrajnu vměsná mezi závody v Ázerbájdžánu a Singapuru, nicméně i Bahrajn se součástí Blízkého východu.

Na stole jsou tak zcela nové příležitosti. Do kalendáře formule 1 by se mohla vrátit GP Malajsie, která se konala v letech 1999 až 2017. Okruh v Sepangu patřil k nejoblíbenějším okruhům jednotlivých pilotů a jeho návrat by byl rozhodně kvitován.

GP Malajsie by se mohla dostat na termín 4. října, protože se od Singapuru nachází přibližně 250 km, což dává smysl z hlediska logistiky. S přípravou okruhu by problém nebyl, jelikož se tu pravidelně konají závody Moto GP a jiné závodní série.

Úplný závěr sezóny by mohl mít na starosti okruh v portugalském Portimau, kde se závodilo v letech 2020 a 2021. GP Portugalska již má s F1 uzavřenou smlouvu na pořádání závodu v roce 2027 a 2028.