Naše strategie byla špatná, přiznává Mercedes

Šéf Mercedesu přiznal, že zvolená strategie v Grand Prix Nizozemska nebyla ze strany jeho týmu ideální. Podle Tota Wolffa ale Stříbrné šípy stejně moc nadějí na úspěch neměly; tak moc byl Red Bull silný.

Štítky: GP Nizozemska Mercedes Zveřejněno 5. 09 2021 — Lukáš Štěrovský

„Myslím, že jsme měli malou šanci na undercut, ale nenačasovali jsme to správě,“ sypal si po závodě popel na hlavu Toto Wolff. „Po bitvě je holt každý generál. Když máte před sebou na dráze nejrychlejší auto, cokoliv z hlediska strategie se zkouší těžko.“

Podle Wolffa Mercedes zaskočilo i to, že Verstappen odjel poslední stint na tvrdé sadě. „Nečekali jsme to, protože to pro všechny byla neznámá. V pátek jsme na ni vůbec nejezdili. Byl to trochu hazard, i když na Ferrari bylo vidět, že celkem funguje.

Mysleli jsme si, že s měkčí sadou bychom mohli na Red Bullu zatlačit, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Red Bull byl zásluhou Verstappena na jeho domácí dráze bezchybný. V Monze ale budou možná jiné okolnosti. Věříme, že jsme stále v boji o titul,“ řekl Wolff.

Mercedesu se nepovedlo ani využít Bottase jako špunt, na novější sadě se před něj kolem poloviny závodu Verstappen rychle a snadno dostal. „Jeho pneumatiky odešly. Nikdy jsme neuvažovali o strategii jednoho pit stopu,“ vysvětlil šéf Stříbrných šípů, který si vyjádřil i ke kontroverzi ze závěru GP Nizozemska.

V něm Valtteri Bottas po zastávce zajel i přes zákaz týmu nejrychlejší kolo, za které náleží jezdci bonusový bod. Lewis Hamilton jej překonal až v posledním okruhu. „Valtteri zpomalil, když jsme ho požádali, ať se nesnaží o nejrychlejší kolo,“ tvrdil Wolff.

Že by šlo o porušení příkazu, vyvrátil i Bottas. „Věděl jsem jako tým, že Lewis také bude ještě stavět. A když pak zpomalím v posledním sektoru, věděl jsem, že zajede rychleji.“

„Nezáleželo na tom, kdo by ten bod získal. Kdyby to byl Valtteri, bylo by to v pořádku,“ okomentoval situaci Hamilton. „Ani jsem nevěděl, že taky zastaví. Pit stop navíc byla moje volba, potřeboval jsem ten bod navíc. Ale v konečném efektu jde o to mít co nejvíce bodů jako tým.“

Domácí Nizozemsko ovládl Verstappen a jde do čela šampionátu!