Napětí mezi jezdci a FIA roste. Vettelovi bouchly saze a dostal pokutu přes půl milionu

Pilot Aston Martinu nezažívá dobrý víkend. V páteční kvalifikaci vypadl už v úvodní části, večer pak předčasně opustil jezdecký brífink, za což mu sportovní komisaři vyměřili flastr v hodnotě 25 tisíc euro, tedy v přepočtu zhruba 615 tisíc korun. Bude ji muset zaplatit, a o co v konfliktu šlo?

Štítky: FIA Sebastian Vettel Zveřejněno 9. 07 2022 — Lukáš Štěrovský

Podle stewardů „Vettel bez povolení opustil poradu jezdců, která se konala v pátek 8. července v 19:30 poté, co projevil frustraci. Jezdci nemohou odejít, kdy se jim zachce,“ ospravedlnili finanční trest.

O co šlo? Vettel byl – například spolu s Fernandem Alonsem – jedním z těch, kteří kritizovali nejednotný metr při posuzování nejrůznějších prohřešků ze strany komisařů. Posléze Němec prohlásil, že takové diskuze vede už 15 let a nebaví ho v nich pokračovat, načež odešel.

Naštěstí Vettelovi pomohlo, že se později sešel osobně s ředitelem závodu Nielsem Wittichem, aby s ním celou situaci probral a omluvil se. Podle Witticha šlo o konstruktivní rozhovor, který se dotkl i dalších témat než těch probíraných na brífinku. Ovšem podle zákulisních zdrojů byla porada jezdců pro Witticha velmi nepříjemná. FIA tak dala najevo, že se cítí jednáním Sebastiana Vettela zneuctěna.

Přesto nakonec komisaři označili pokutu jako podmíněnou. Pokud se Vettel bude do konce sezony chovat slušně, platit ji nemusí.

Pro úplnost připomeňme, že nejde o první Němcův prohřešek. V roce 2016 se musil omluvit poté, co přes vysílačku sprostě vyčinil tehdejšímu řediteli závodů Charliemu Whitingovi.