Nápad z Mercedesu na zlepšení závodění: zrušení modrých vlajek

Technický ředitel stáje Mercedes James Allison představil svoji vizi, která by měla přinést zajímavější souboje na dráze – Allison by byl pro zrušení modrých vlajek. Přiznává ale, že zbytek týmu jeho nápadu zrovna neholduje.

Štítky: Mercedes Pravidla Zveřejněno 20. 09 2020 — Lukáš Štěrovský

K tomuto bezesporu zajímavému témat se Allison vyjádřil v rámci videa na týmovém youtubovém kanále, kde odpovídal na první pohled prostou otázku fanouška: jak zlepšit současné závodění v F1?

„Nijak moc bych se nezabýval technickými pravidly. To se dá aplikovat na zlepšení bezpečnosti nebo zpomalení či zrychlení vozů. Ale je skutečně obtížné udělat technickou změnu, která podstatně ovlivní způsob, jakým spolu mohou vozy závodit,“ prozradil Allison, mimo jiné bývalý člen týmu Ferrari.

„Sportovní pravidla, to je oproti tomu něco úplně jiného, a tam bych jednu změnu provedl. Nikdo v týmu by mě za to asi neměl rád – vím, že Toto (Wolff, šéf stáje, pozn. red.) by to určitě nepodporoval –, ale zrušil bych modré vlajky.“

První ostrý hatchback na elektřinu? Cupra odhaluje el-Born

Co přesně by to ve velkých cenách změnilo, o tom má zdatný technik podrobnou představu. „Ze závodů by to rychlým autům udělalo absolutní noční můru, protože jakmile by začala dojíždět konec pole o kolo, auta by se jim neuhýbala. Museli bychom si probojovat cestu přes ně. To by činilo každý závod zajímavým po celou jeho dobu.

Velmi zajímavé by to bylo z hlediska týmových spojenectví. Museli byste se obávat stájí, se kterými nespolupracujete, což by bylo zajímavé z politického hlediska. Taková změna by pro nás zřejmě byla katastrofální, ale z dlouhodobého hlediska by sport učinila zajímavějším,“ ozřejmuje James Allison.

Názor: Zrušení modrých vlajek pomůže předjíždění