Nápad obráceného startovního pořadí? “Připadal bych si jako id*ot”

Jezdec Williamsu George Russell nebyl zastáncem převráceného startovního roštu. Pokud by startoval z pole position, vypadal by podle svých slov „jako idiot“. Soupeři by jej jednoduše převálcovali.

Štítky: George Russell Zveřejněno 1. 08 2020 — Petr Čermák

Když byl oznámen nástup dvojitých závodních víkendů na stejném okruhu, přišla formule 1 s návrhem alternativního harmonogramu, jehož součástí by byly dva závody. Do sobotního sprintu by z pole position vyrážel jezdec, který uzavírá pohár jezdců. Výsledky sobotního sprintu by rozhodovaly o postavení na startovním roštu v neděli.

Návrh prošel přes devět týmů, k uskutečnění ale potřeboval stoprocentní souhlas. Mercedes byl jako jediný tým výrazně proti, formule 1 tak od nápadu upustila.

George Russell, který aktuálně uzavírá pohár jezdců, by do případného sobotního sprintu startoval z prvního místa. Ačkoliv uznává výhody startu z pole position, nemyslí si, že by to pro něj byla velká výhoda.

„Někteří by si mohli myslet, že když mám nejpomalejší auto, tak budu chtít převrátit startovní rošt,“ prozradil Russell. „Ve skutečnosti je to pravý opak. Pokud bych byl v rychlejším autě, chtěl bych startovní rošt převrátit. Vypadal bych při stíhací jízdě jako hrdina.“

„V nejpomalejším autě je to jiné, neměli bychom žádnou šanci, vypadal bych jako idiot. Mám radost, že převrácený rošt nemáme.“

George Russell přiznal, že převrácený rošt má své výhody v nižších závodních kategoriích, ale i tam nelze vychytat všechny mouchy. Někteří jezdci podle něj těží pouze z převráceného startovního roštu, zatímco jiní se trápí a nemají šanci vyhrát.

„Pro formuli 2 nebo formuli 3 je to dobrý systém, když jste mladší závodník a vyvíjíte se, máte stejnou techniku, dostáváte během víkendu druhou šanci. Někdy to ale může být nefér, někteří piloti můžou vyhrát tři závody ročně, ale jsou to tři sprinty, vše jim skvěle prochází.“

Ve formuli 2 se převrací pro nedělní závod prvních osm jezdců ze sobotního závodu. Z pole position tak odstartuje jezdec, který v sobotu dojel na osmém místě. Mick Schumacher získal své první vítězství ve formuli 2 právě díky této výhodě.

„Můžete dojet sedmí a osmí v několika závodech, a najednou jste v první řadě v Monaku a můžete vyhrát, čímž se zapíšete na dlouhou dobu do paměti lidí. Naopak jezdec, který dojede druhý nebo třetí, si vítězství zaslouží více, ale málokdo ho ocení.“

George Russell získal ve formuli 2 sedm vítězství, z toho tři v závodě, ve kterém se převracel startovní rošt. Do jednoho ale odstartoval až z dvanáctého místa a do dalších dvou z pátého. Z pole position v nedělním závodě tedy nikdy neprofitoval.

Šéf Peugeotu urguje zlevnění elektromobilů