Nadšení fanoušci ohrožují piloty přímo v zázemí velkých cen

Pierre Gasly vyzval fanoušky, aby při vstupu do paddocku formule 1 projevili jezdcům větší respekt.

Štítky: Lando Norris Pierre Gasly Sergio Pérez Zveřejněno 2. 11 2022 — Jiří Košta

Zatímco přístup do paddocku je povolen pouze omezenému počtu lidí, v posledních závodech je stále více rušno. O problémech, které z toho vyplynuly, diskutovali jezdci v pátek na pravidelném závodním víkendovém setkání.

Gasly řekl, že zjistil, že taška s jeho osobními věcmi byla otevřena již druhý závodní víkend v řadě. Formule 1 tento víkend závodila na Autodromo Hermanos Rodriguez v Mexiku a o týden dříve navštívila Circuit of the Americas v USA.

Pilot AlphaTauri cítí, že někteří fanoušci, kteří byli vpuštěni do paddocku, se nechovají správně.

„Myslím, že pustit lidi dovnitř je v pořádku, ale je pravda, že mám pocit, že někteří hosté někdy opravdu nerespektují prostor, který potřebujeme. Lidé přijíždějící do garáží před kvalifikací a žádají o fotky, když nejsou ani z našeho týmu. Pracujeme tady a samozřejmě dáváme čas fanouškům, když můžeme. Ale tento víkend jsem se neodvážil vyjít z hospitality, protože jinak prostě víte, že vás obtěžují a někdy je to docela hektické.“

Gasly řekl, že problém se neomezuje na tento víkendový závod a poukázal na to, že jeho taška byla v posledních dvou víkendech otevřena dvakrát.

„Nechal jsem si otevřít tašku – se kterou jsem včera ráno dorazil do hospitality, měl vstup do paddocku. Jasně, že jsem to nebyl já a nebyl to můj manažer. Když to viděl, hned to zavřel. Ale totéž se stalo v Austinu, když jsem vyšel z paddocku.”

Gasly se domnívá, že mohou být zapotřebí větší bezpečnostní opatření.

„Jen mám pocit, že v tuto chvíli jsme v F1 nikdy neměli žádné zabezpečení a možná je tu něco, co můžeme udělat. Ale jak říkám, vždy dávám fanouškům maximum času, nejde o to, že bychom nikoho nechtěli, ale jen proto, abychom našli způsoby, jak všechny udělat šťastnými.

Mluvili jsme o tom na briefingu jezdců. Myslím, že je také skvělé vidět děti a lidi, jak si to opravdu užívají, ale možná jen najít způsob, jak porozumět tomu, kde nás oslovit a kdy nám dát trochu více prostoru.”

Gaslyho obavy sdílel i Lando Norris, který řekl, že závodníci chtějí spíše komunikovat s fanoušky, než se jim vyhýbat.

„Nerespektuje se tolik osobního prostoru a podobných věcí, jako by to mělo být. Měli by mít to štěstí, že mohou být v paddocku a být tak blízko, jako jsou nám. Je pro nás snadné vždy obcházet zadní cesty a nechat lidi doslova strkat z cesty a tak dále, abychom nic nepodepisovali.

To ale nechceme udělat. Byli jsme šťastní, že jsme ty věci dělali a chceme se projít po paddocku a tak. Ale prostě potřebujeme trochu víc spravedlivého respektu od lidí k našemu osobnímu prostoru, hranicím a věcem.“

Sergio Perez, jediný mexický jezdec v F1, ujistil své kolegy o nadšených místních příznivcích.

„Mexičané jsou samozřejmě opravdu intenzivní, samozřejmě, ale jsou to skvělí lidé. Nikdy nikomu neublíží. Je skvělé to vidět, v mnoha jiných zemích to nevidíme. Takže je hezké, že si formule 1 trochu více užívají.”

Tata odhalila extrémně levný elektromobil