Na zcela zrušenou kvalifikaci pravidla nemyslí

Vedení F1 nemá pravidly ošetřeno, v jakém pořadí by jezdci odstartovali do závodu, kdyby se kvalifikace nejela vůbec. I když je na sobotu předpovídáno lepší počasí, nelze riziko absence kvalifikace zcela vyloučit.

1 Štítky: kvalifikace Pravidla Zveřejněno 7. 04 2017 — Tomáš Richtr

Z prvního tréninku se odjelo jen několik minut a druhý byl zrušený úplně kvůli vážné smogové situaci. V daných podmínkách nebylo možné provozovat lékařský vrtulník, a tak byly jízdy zastaveny. Na sobotu je předpovídáno lepší počasí o teplotě vzduchu přes 20 °C, byť sluníčka se moc nečeká. Mělo by to ale být bez deště, takže vše bude závislé od hustoty smogu.

Kvalifikace musely být v minulosti již v sobotu několikrát zrušeny. Jely se ale v neděli dopoledne, jako například během Velké ceny USA 2015. Byť ani tu se nepovedlo kvůli špatnému počasí odjet celou. Hurikán Ma-On odsunul kvalifikaci na GP Japonska 2004 stejně jako tamtéž o šest let později. Před čtyřmi lety byly kvalifikační části Q2 a Q3 odjety v neděli dopoledne krátce před GP Austrálie 2013.

Článek 35.2 Sportovního řádu popisuje postup, jakým je sestaveno pořadí na startu závodu. Nikde se ale pravidla nezmiňují o tom, co se stane, když se kvalifikace nepojede vůbec. V amerických formulích IndyCar je běžné, že v takovém případě je pořadí na startu určeno výsledky některé z tréninkových jízd nebo průběžným pořadím v šampionátu. Poslední pomůcka by se pořadatelům GP Číny náramně hodila, neboť z prvního tréninku také nebylo odjeto příliš mnoho kol. Pokud by se ale vycházelo i tak na základě výsledků prvního tréninku, bylo by to pořadí nadmíru vzrušující.

Lewis Hamilton by startoval poslední, jezdci Ferrari jen o pár pozic před ním. Pole position by měl Max Verstappen, mladíček Williamsu Lance Stroll by startoval ze druhé řady a Fernando Alonso by byl na startu sedmý.

Není bez zajímavosti, že v předválečném období se pořadí na startu rozhodovalo losováním.