Na vrcholový motorsport se vztahuje ruský olympijský zákaz. Doplatí na to Mazepin

Dopigové skandály zdánlivě daleko za hranicemi motorsportu a formule 1 mají dopad právě na F1, přesněji řečeno na ruské sportovce. Tím v letošní sezoně bude Nikita Mazepin. Rusko totiž bylo za opakovaná dopingová provinění vyloučeno na dva roky z velkých sportovních soutěží včetně - zatím pořád plánovaných - olympijských her v Tokiu 2021, zimních olympijských her v Pekingu 2022 či fotbalového mistrovství světa v Kataru 2022.

Štítky: GP Ruska Nikita Mazepin Zveřejněno 5. 02 2021 — Tomáš Richtr

Podle takového rozhodnutí ruští sportovci a týmy budou moci na velkých akcích startovat jen v případě, že nebudou zapleteni do dopingových skandálů. Ale nebudou smět závodit pod svou vlajkou a v případě jejich vítězství nebude znít ruská hymna.

F1 je uznávanou mezinárodní soutěží ze strany Olympijského výboru IOC už od roku 2011. Je to jedním z velkých úspěchů současného prezidenta FIA Jeana Todta. Ve čtvrtek 4. ledna obdržela Ruská automobilová federace od Mezinárodní automobilové federace upřesnění, že ‚olympijský‘ zákaz se týká také formule 1. V současnosti tedy ruského pilota týmu Haas Nikity Mazepina.

Zákaz se týká nejen F1, ale také světového rallye WRC, rallycrossu WRX, vytrvalostních závodů WEC, elektrických formulí E a mistrovství světa motokár.

Který z letošních nováčků bude nejlepší?

Není bez zajímavosti, že dvouletý trest je platný od 17. prosince 2020, tedy čtyři dny po posledním závodě loňské sezony, Velké ceny Abú Dhabi, ve které pro tým AlphaTauri startoval Rus Daniil Kvjat. Ten ale pro letošní sezonu o angažmá ve formuli 1 přišel, protože jej nahradil Japonec Júki Cunoda (v mezinárodním pojmenování známý také jako Yuki Tsunoda). Současný trest vyprší 16. prosince 2022.

Zákaz se týká sportovců, což nevylučuje například Rusko jako organizaci z pořádání velkých cen F1 v Soči.

Toyota se konečně chystá na elektromobily