Na prahu sezony 1994 jej nahradil Jos Verstappen. JJ Lehto debutoval před 30 lety

Finové jsou ve formuli 1 velmi respektovaní. Tenhle měl ale složitou kariéru. Byly mu předpovídány velké úspěchy, ale přibrzdila jej havárie a po skončení aktivní kariéry se navíc dostal před soud. Jmenuje se Jyrki Järvilehto, ale fanoušci jej znají spíše jako JJ Lehto. A v tento den před 30 lety absolvoval svou premiéru ve formuli 1.

Štítky: Historie Zveřejněno 1. 10 2019 — Tomáš Richtr

Onyx Grand Prix byl velmi smělý pokus o sestavení nového závodního týmu pro sezonu 1989. Před prvním závodem v Brazílii stáj vůbec netestovala a do prvních tří velkých cen se ani nekvalifikovala (tenkrát se o účast pokoušelo na 40 jezdců a ne pro všechny bylo na startu místo). Ve frustrující atmosféře se jezdci nepohodli se šéfy týmu a na základě rychlého rozhodnutí byl povolán J J Lehto pro Velkou cenu Portugalska, do které se ale nekvalifikoval. To se mu povedlo až v dalším závodě, Velké ceně Španělska.

Šampion britské formule 3 před tím dokonce testoval pro Ferrari. I když výsledky byly všelijaké, Fin si velice rychle získal reputaci. Do roku 1986 získal tituly mistra Evropy, Skandinávie a Finska ve formuli Ford 1600. Po příchodu do Británie v roce 1987 dominoval v tamější i evropské scéně formule Ford 2000. Roku 1988 vyhrál vyrovnaný britský seriál formule 3. Méně hojnou honitbou byla formule 3000. V letech 1989 až 1993 si však díky výkonům za zmíněný tým Onyx, Dallaru a Sauber získal ve formuli 1 dobrou pověst. Na rok 1994 se pro něj našlo místo u Benettonu.

Stal se tak týmovým kolegou Michaela Schumachera. Jenomže ve voze Benetton B194 Lehto havaroval a zlomil si krční obratel. Nahradil jej v nechvalně proslulé sezoně Jos Verstappen, Maxův táta. Lehto se do Benettonu vrátil pro Velkou cenu San Marina 1994, jejíž tragické události Lehta hluboce zasáhly. Benetton se jej také kvůli pokračujícím problémům se zdravím zbavil. Lehto zvládl zaskočit ještě ve dvou případech u týmu Sauber, ale to už byl konec působení ve formuli 1.

Úspěchů se dočkal mimo svět formule 1. V letech 1995 a 2005 vyhrál závod 24 hodin Le Mans a také dvanáctihodinovku v Sebringu. Na sklonku kariéry se vložil do role odborného televizního komentátora pro finskou MTV3.

Jenomže v červnu 2010 při projížďce na motorovém člunu zemřel jeden z jeho kamarádů a Lehto sám byl zraněn po nárazu do mostu v menším městě Ekenäs na jihu Finska. Lehto byl v době incidentu bohužel pro něj velmi opilý a v důsledku toho byl nepravomocně odsouzen k téměř 2,5 roku vězení. Odvolací soud ale usoudil, že se nepodařilo prokázat, kdo člun řídil, a Lehta osvobodil.

Diskuse k článku

Napsat komentář