Na pokraji neustálého krachu, to je příběh týmu Minardi

Vzpomínáte na žluté a posléze černé monoposty Minardi? Tento tým se i přes prakticky neustálé finanční potíže dokázal ve formuli 1 udržet úctyhodných dvacet jedna let.

Štítky: Historie Minardi Zveřejněno 13. 02 2020 — Lukáš Podstata

Stáj založil roku 1979 obchodník Gian Carlo Minardi, a to za účelem účasti v mistrovství Evropy vozů formule 2. Po šesti sezónách však Minardi přešlo do královny motorsportu, první roky nového týmu v F1 ovšem byly doslova katastrofou. Během tří sezon dokázaly vozy z Faenzy dokončit pouze osm závodů z celkových čtyřiceti osmi.

Částečné zlepšení a první bod přinesla sezona 1988. O něj se zasloužil Pierluigi Martini, který v Minardi ze všech pilotů závodil nejdéle. Je až obdivuhodné, že Martini dokázal s tak poruchovou technikou, kterou Minardi mělo, odjezdit osm sezon.

Patrick Friesacher v monopostu Minardi.

Nejúspěšnější pro Minardi však byla první polovina devadesátých let. Jednu sezonu dokonce poháněly monoposty agregáty Ferrari. Během tohoto ročníku získal tým šest bodů a celkové sedmé místo v Pohárů konstruktérů. Spolupráce Minardi-Ferrari však po jedné sezoně byla z finančních důvodů ukončena a tým do konce svého působení vystřídal mnoho dalších dodavatelů. Konkrétně jimi byli Cosworth, Lamborghini, Asiatech, European, Hart, Fondmetal a Ford.

Minardi se po celou dobu své existence potýkalo s velkými finančními problémy, a proto se ve vedení vystřídalo spoustu manažerů. V roce 1996 se na fungování podílel i veleznámý Flavio Briatore, který ovšem po dvou letech tým opustil a tým tak převzal Gabriele Rumi.

Marc Gene při GP Anglie 2000.

Největší krize přišla v roce 2001, kdy dal týmu košem titulární sponzor. Z tohoto důvodu Minardi opustil také Gabriele Rumi a předal žezlo Paulu Stoddartovi, řediteli aerolinek European Aviation. Tým se od té doby zaměřil spíše na mladé jezdce (se silným finančním zázemím). O tomto faktu svědčí, že Minardi prošli například Mark Webber, Fernando Alonso, Alessandro Zanardi, Luca Badoer, Marc Gené či Jarno Trulli.

Poslední ročník pro tým Minardi byl 2005, po kterém byl tým prodán Red Bullu a od sezony další vznikla nová stáj Toro Rosso, již můžeme na startovním roštu vidět dodnes – ovšem od letošního ročníku pod novým názvem Alpha Tauri.

Diskuse k článku

Napsat komentář