Na platiče to není zlé, hlásí ex-pilot F1 Ericsson po vítězství Indy 500

Ve formuli 1 strávil těžkých pět let na chvostu pole, po hořkém odchodu z královské třídy motorsportu se Marcus Ericsson usadil v americké závodní sérii IndyCar a nyní slaví úspěch na ‚staré cihelně‘, když se mu podařilo vyhrát jeden z nejslavnějších závodů – Indy 500.

Štítky: F1 Indy 500 IndyCar Marcus Ericsson Zveřejněno 1. 06 2022 — Vašek Štěpánek

Marcus Ericsson vstoupil do formule 1 v roce 2014 s Caterhamem. Stáj z Malajsie ale trpěla velkými finančními problémy a několik posledních závodů před osmi lety ani neabsolvovala a ve sportu skončila, to málem ukončilo i Švédovu krátkou kariéru.

Na konci roku ale přišla spása v podobě smlouvy se Sauberem (dnešní Alfa Romeo), se kterým Ericsson strávil další čtyři sezony. Vedle švédského pilota se v týmu za tu dobu vystřídali Nasr, Wehrlein a také Leclerc.

V roce 2018 ale Ericssonova cesta ve formuli 1 skončila – Leclerc odešel do Ferrari a od další sezony pro Sauber až do loňského roku závodili Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi. Švéd si tak musel najít nové útočiště.

To se rodákovi z Kumly povedlo v americké formulové sérii IndyCar. Ericssonovi se v zaoceánské sérii daří, v roce 2021 dokázal vyhrát dva závody a nyní je díky své životní výhře v Indy 500 dokonce lídrem šampionátu.

„Aktuálně jsem extrémně šťastný, nedokážu své pocity ani popsat slovy, je to šílené. Myslím, že si pořád nedokážu uvědomit, že jsem skutečně vyhrál tak velký závod jako je Indy 500,“ rozzářil se Ericsson krátce po závodu.

Švéd se také zpětně ohlédl za svým působením v F1, kde se mu takové výsledky vyhýbaly. „V F1 jsem strávil přes pět let, odjel jsem tam skoro sto závodů a bohužel jsem se většinu času ocital na chvostu pole.

Neměli jsme auto, které by mi dovolilo ukázat, co svedu a kvůli špatným výsledkům jsem začal pochybovat sám nad sebou. Sebevědomí v tomto světě dělá opravdu hodně a v posledních sezonách v F1 jsem důvěru v sebe neměl,“ zavzpomínal Ericsson.

Kvůli neuspokojivým výsledkům se o bývalém pilotovi Sauberu začalo tvrdit, že na formuli 1 nemá a je pouze platícím jezdcem, který blokuje místo jiným. „Mezi fanoušky se o mě začalo říkat, že jsem pouze platícím pilotem.

Nebyla to hezká nálepka a bohužel se mnou byla drtivou většinu mé kariéry. Nyní mám na kontě jedno z nejchtěnějších vítězství a já říkám: ‚Na platiče to není zlé‘“ zakončil ironicky švédský závodník.