Na kolik peněz si letos týmy přijdou?

Britský magazín Autosport přišel s přehledem zisků, které letos týmy inkasují od uskupení Formula One Managment. Údaje jsou však neoficiální, neboť FOM odmítá jakýkoliv komentář.

Štítky: Finance FOM Zveřejněno 14. 05 2017 — Lukáš Štěrovský

Na začátku každé sezony plánuje FOM výnosy ze tří odvětví – poplatků za pořádání závodů, komerčních práv a ostatních příjmů, kam spadají třeba reklamy na okruzích. Obrat FOM se pro rok 2017 odhaduje na 1,83 miliardy dolarů, přičemž celkové výnosy by měly mít hodnotu 1,38 miliardy dolarů.

Přibližně 68 % výnosů bude rozděleno mezi týmy. To představuje asi 940 milionů dolarů, což je o 3,5 % méně než v loňském roce. Stalo se tak jednak kvůli snížení počtu závodů, jednak kvůli nárůstu nákladů, které vykázal nový vlastník F1, společnost Liberty Media.

Odměny jsou zasílány deseti nejlepším týmům z loňské sezony v podobě devíti splátek, a to od dubna do března (2018). Vyjma odměn za výkonnost dostávají některé stáje i další bonusy.

Přehled (v milionech dolarů)

Zdroj: Autosport

Zdroj: Autosport

Sloupec 1 – Odměny za účast v šampionátu v posledních dvou letech

Sloupec 2 – Odměny za umístění v poslední sezoně

LST – Historický bonus za dlouhodobé působení v F1

CCB – Konstruktérský bonus

Other – Další bonusy

Pokud by letos nastoupil tým Manor, přišel by si na 32,5 miliónů. Jelikož se tak nestalo, byla tato částka rozdělena mezi devět zbylých stájí.

Haas zase zkompletoval pouze jednu sezonu, proto nefiguruje v prvním sloupci. Hodnota ve sloupci číslo dva je vypočítána na základě následujícího vzorce – nejlepší tým z loňského Poháru konstruktérů bere 19 % z celého fondu, druhý 16 %, třetí 13 %… a tak dále až po desátou stáj beroucí 4 %.

Ferrari, Mercedes, Red Bull a McLaren inkasují rovněž bonusy za výhry Poháru konstruktérů z minulosti. Ferrari navíc dostává bonus za dlouhodobé působení v šampionátu, Williams zase za status historického týmu.

Red Bull se může těšit extra 35 miliónům za to, že jako první podepsal současnou bilaterální smlouvu mající platnost až do roku 2020. Mercedes získal peníze navíc za naplnění podmínky zisku dvou po sobě jdoucích titulů mistrů světa.

Pokud by měly být všechny peníze rozděleny rovnoměrně mezi týmy, každý by inkasoval 94 milionů dolarů.

Diskuse k článku

Napsat komentář