Na jakých okruzích se příští rok pojedou sprinty

Vedení formule 1 s jednotlivými týmy odstartovalo diskuse o podobě a pravidlech sprintů pro příští rok. K této příležitosti byly zveřejněny i destinace, ve kterých by F1 nový formát víkendu ráda aplikovala.

Štítky: 2022 F1 Sprint Pravidla Zveřejněno 12. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Během tradičního sobotního setkání mezi zástupci týmů a členů z vedení formule 1 byl údajně předložen návrh týkající se nových víkendových formátů se sprintem. Formálně sice ještě nebylo odsouhlaseno, zda sprinty příští rok skutečně budou, v tomto případě jde ale pouze o formální potvrzení.

Většina zdrojů uvádí, že formule 1 by ráda využila více víkendů se sprintem. V tuto chvíli se mluví o šesti destinacích a víme, o které jde. Novým místem pro uspořádání sprintu by se mohl stát: Bahrajn, Emilia Romagna (Imola), Kanada, Rakousko, Nizozemsko a Brazílie.

Finance

Ačkoli je většina týmů s počtem sprintů pro sezonu 2022 víceméně spokojena, hodně se hovořilo také o penězích. Od letošního roku platí tzv. rozpočtový strop, kdy je tým limitován určitým množstvím peněz na sezonu.

U sprintů ale existuje větší riziko nehody, své by o tom mohl vyprávět Pierre Gasly, kterému sprint na italské Monze překazil slibně rozjetý víkend. FIA proto navrhuje dát týmům na víkend se sprintem finance navíc.

Částka by se měla pohybovat okolo půl milionů dolarů na každý víkend s novým formátem. Sprintů by mělo být příští rok šest, a tak by si týmy měly přijít na další tři miliony dolarů navíc, nastává zde ale další problém…

…stáje, které dosáhnou na rozpočtový strop by uvítaly finanční injekci celou a hned v úvodu sezony. Menší týmy zase preferují variantu s pravidelným finančním přísunem (peníze tedy dostanou před každým víkendem se sprintem).

Pole position a body

Formule 1 také pracuje na zlepšení bodování. Letos ve sprintu získala body jen první trojice, v příštím roce by je ale mohla dostávat první desítka. Týmy a jezdci také požadují, aby se pole position přičetla tomu jezdci, který vyhraje páteční kvalifikaci, a ne sobotní sprint.

FIA také uvedla, že plánuje diskusi s týmy ohledně toho, zda má být sprint samostatnou a dodatečnou disciplínou a neovlivňovat průběh víkendu, nebo zda má být jako letos regulérní součástí víkendu a šampionátu.