Na jaké velké ceny mohou letos fanoušci. A v jakém počtu

Prvních osm závodů sezóny se obešlo bez přítomnosti diváků. Teprve Mugello, dějiště GP Toskánska, uvolnilo 9 tisíc vstupenek napříč všemi dny. Jak je to se zbylými závodními víkendy letošní sezóny?

Štítky: 2020 Zveřejněno 23. 09 2020 — Petr Čermák

Vedení formule 1 bylo před startem letošní sezóny optimistické. Věřilo, že ke konci roku budou smět fanoušci opět navštěvovat závodní okruhy, což se počínaje GP Toskánska vyplnilo. Kolik lístků ale bude reálně v prodeji na zbylých 8 závodů letošní sezóny?

Počet diváků závisí převážně na epidemiologické situaci v každé z jednotlivých zemí, odvíjí se od vyhlášek, která se vztahují na sportovní události. Formule 1 navíc nebude smět určovat svá vlastní pravidla pro zakrývání dýchacích cest – roušky či jiné ochranné pomůcky nelze vyžadovat, pokud daná země jejich nošení nenařizuje.

Ačkoliv jsme mohli první fanoušky zahlédnout už v dějišti GP Toskánska, výrazný nárust nás čeká teprve v Soči, kde se pojede GP Ruska. Organizátor a promotér závodu tvrdí, že by závod mohlo navštívit až 30 tisíc fanoušků – všechny vstupenky by navíc měly být dávno vyprodány.

Fanoušci budou mít možnost se virtuálně „sejít“ se svými oblíbenými jezdci, nikoliv však fyzicky. Paddock zůstává i nadále izolován. Soči by tak mělo zahájit sérii závodů, na kterých bychom se měli dočkat širšího diváckého publika.

Jaká je situace na Nürburgringu, kde se letos pojede historicky první GP Eifelu? K prodeji by mělo být 20 tisíc vstupenek. Lístky můžete zakoupit už od úterý 22. září.

Nejvyšší počet fanoušků je odhadován na GP Portugalska, která se stala součástí kalendáře formule 1 poprvé od roku 1996. Okruh v Algarve by měl pojmout během celého závodního víkendu na 60 tisíc diváků.

Výkonný ředitel okruhu Paulo Pinheiro se nechal slyšet, že úřady povolují naplnit 50% kapacitu okruhu. „Zdravotní úřady nám umožňují naplnit 50% kapacitu okruhu, což znamená zhruba 45 tisíc diváků.“

„Toto číslo může stoupat či klesat na základě současné situace v zemi. Pracujeme však s tímto číslem a myslíme si, že je to reálná představa.“

Sezona 2021: Kdo kde a s kým bude závodit?

Fanoušci se budou moci vydat i na Imolu, kde se bude konat GP Emilia Romagna. Každodenní limit byl stanoven na 13 147 diváků. Závodní harmonogram v Imole se bude skládat jen ze dvou dní – páteční tréninky byly zrušeny.

Již jsme zmiňovali, že nejvyšší návštěvnost se předpokládá pro GP Portugalska. Teoretická účast by ale měla být nejvyšší v rámci GP Turecka. Místní organizátor hovoří až o 100 tisících diváků, reálné číslo by ale mělo být podstatně nižší.

GP Bahrajnu a následná GP Sachíru by měly umožnit vstup několika stovkám diváků. GP Bahrajnu se přitom měla v dubnu stát historicky prvním závodem „za zavřenými dveřmi“.

A jak je na tom z pohledu divácké návštěvnosti závěrečná GP Abú Dhabí? Spojené arabské emiráty patří mezi země s nejtvrdšími bezpečnostními opatřeními, lze tedy předpokládat, že se bude jednat o závod bez přítomnosti diváků.

První ostrý hatchback na elektřinu? Cupra odhaluje el-Born