Na Imole nás čeká kvalifikační experiment s pneumatikami

Formule 1 bude letos experimentovat na italské Imole. Změna se bude týkat pneumatik a jejich využití během sobotní kvalifikace. Piloti budou muset povinně využít danou sadu gum a celkový počet pneumatik na víkend bude snížen.

Štítky: Pirelli Pneumatiky Pravidla Zveřejněno 8. 03 2023 — Vašek Štěpánek

Aktuální formát kvalifikace je benevolentní – každý pilot si smí dle vlastního uvážení vybrat danou sadu pneumatik, a to v každé ze tří částí kvalifikace. Obvykle si jezdci vybírají nejměkčí možnou sadu, tu nejrychlejší.

Tento zaběhlý formát ale bude v rámci Velké ceny Emilia Romagna na italské Imole přerušen, formule 1 chystá velký experiment. Piloti budou muset využít každou tvrdost pneumatiky [tedy tvrdou sadu, středně tvrdou a měkkou].

Pro první část kvalifikace bude využita bílá tvrdá sada. Do Q2 jezdci obují žlutou středně tvrdou gumu a nejlepších deset si v Q3 nasadí červenou nejměkčí pneumatiku. Aby toho nebylo málo, dojde také ke snížení počtu sad na celý víkend z 13 na 11.

Pneumatiky budou rozděleny do dvou skupin – první skupina [celkem 5 sad] bude využita na tréninky a závod – zbylých šest sad ze druhé skupiny využijí jezdci právě na kvalifikaci. F1 bude na této zkoušce stavět do budoucna.

Cílem experimentu je snížit celkový počet sad pneumatik a také zlepšit show během víkendu, jestli to bude fungovat, ukáže jen čas. Pokud bude test úspěšný, je možné, že jej formule 1 v budoucnu zavede na všechny závody.

Po Imole bude následovat ještě jeden experimentální víkend. Není ale ještě uvedeno, během jakého závodu k testu dojde. Předpokládá se, že se test uskuteční až ve druhé polovině sezony, a to spíše na jejím konci, zhruba kolem Velké ceny USA.