Možnosti Sebastiana Vettela

Pro kohokoli se čtyřmi tituly mistra světa to musí být velmi hořké procitnutí. Nenaplněný sen zisku titulu pro Ferrari, které už o pilota ani nemá zájem. Nabídka prodloužení smlouvy ani nepřišla, a navíc není moc kam jít. Co bude s Vettelem dál? A jaké má možnosti?

Štítky: Sebastian Vettel Zveřejněno 17. 05 2020 — Tomáš Richtr

Ferrari umí být tvrdé, pokud jde o rozhodnutí prodloužit s piloty velkých formátů spolupráci, nebo ne. Kimi Räikkönen byl v roce 2009 vykoupen ze smlouvy, aby Ferrari opustil o rok dříve (a vytvořil prostor pro Fernanda Alonsa). A v roce 2006 byl Michael Schumacher vlastně donucen poprvé ukončit kariéru, aby neohrožoval kariéru Felipeho Massy (a vytvořil prostor pro Kimiho Räikkönena). Nyní Ferrari ztratilo zájem o Sebastiana Vettela, protože má v osobě Charlese Leclerca novou budoucnost.

Ačkoli série oznámení o Vettelovi, Carlosu Sainzovi a Danielu Ricciardovi působila explozivně, ve skutečnosti se rozhodovalo už v zimě.

Sebastian Vettel přišel o tu pověstnou bezmeznou podporu týmu, které se mu dostávalo u Red Bullu. Ferrari mělo zájem, aby Vettel zůstal, ale probíraly se pouze scénáře krátkodobých smluv a žádná konkrétní nebyla Vettelovi nakonec ani předložena.

Série přestupů v souvislosti s rozhodnutím rozvázat spolupráci mezi Ferrari a Vettelem dostává německého pilota do patové situace. Racionální místo pro něj nemá žádný veliký tým. Mercedes kromě toho, že se rozhoduje o své vlastní budoucnosti, stojí na Lewisi Hamiltonovi. Ačkoli ve formuli 1 nic není nemožné, spojení Hamilton – Vettel je spíše méně pravděpodobné než více. Red Bull má Maxe Verstappena a šéf týmu Helmut Marko přispěchal s prohlášením, že si Vettela nemůže Red Bull ani dovolit.

V McLarenu je plno (Lando Norris & Daniel Ricciardo) a o Vettelovi ve skutečnosti tým se sídlem ve Wokingu ani hlouběji neuvažoval. Renault? Leda by Vettel stál o to mít sedačku ve formuli 1 za každou cenu, pak s ohledem na výkonnostní trendy nemá smysl do Renaultu pro pilota Vettelova kalibru vstupovat. Ostatně jen Ricciardo sám moc dobře ví, proč už po roce se rozhodl od stáje Cyrila Abiteboula doslova utéct.

Zbývají nezávislé týmy ve středu pole. Projekt s potenciálně dobrou budoucností má Racing Point / Aston Martin Lawrence Strolla. Ale potrvá několik let, než se stáj dostane do pozice bojovat o stupně vítězů.

Sebastian Vettel si ve druhé polovině roku ještě zazávodí ve zhuštěné sezoně 2020, a třeba získá i titul, ale pak to s velkou pravděpodobností vypadá na odchod z formule 1.

Diskuse k článku

Napsat komentář