#MotoGP je lepší podívaná než #F1

Šéfové vedení MotoGP vy(zneu)užili přítomnosti Nikiho Laudy v dějišti GP České republilky.

2 Zveřejněno 16. 08 2015 — Tomáš Richtr

Stanovisko číslo 1: Již mnoho let jsem velkým obdivovatelem MotoGP.

Stanovisko číslo 2: Niki Lauda nebyl nikdy dobrý promotér

O víkendu, kdy se na jihu Moravy jede Mistrovství světa České republiky silničních motocyklů, by z pohledu česko-slovenských fanoušků měla F1 vypnout. Událost národního charakteru. Vlastně mezinárodního. Víkendová návštěvnost čtvrt milionu diváků je prostě fantastická záležitost.

Už ani nevím, kdy poprvé jsem si (tenkrát ještě na obrazovkách České televize) užíval komplexní přenosy MotoGP z Brna. Byl to prostě svátek. Svátek, který pozitivní fanoušek motorsportu hltá plnými doušky. A stejně jako vloni při závodě 24 hodin Le Mans, tak i letos mi můj požitek překazilo něco podobného: jůů, to se máme krásně, kam se hrabe F1!

Jsem pozitivní člověk. Mám sklenici vždy z půlky plnou. Ne z poloviny prázdnou. Dívám se na filmy, které se mi líbí. Poslouchám muziku, kterou mám rád. Vyhledávám holky, které jsou mi sympatické.

Neočerňuji filmy nebo muziku, která mi nesedne. Protože tím urážím lidi, kterým se daný žánr líbí. Nepomlouvám holky, které mi nesednou. Protože urážím ty, ke kterým se ty holky líbí.

Někdo holky, jiný vdolky.

Na Facebooku mi v reakci na nadšení z Velké ceny Maďarska vozů F1 lidé argumentují americkou sérií NASCAR. Ve své filozofii pozitivního přístupu nejprve zhodnotím, zda mi třeba neuniká nějaký větší smysl. A když si ujasním, že sleduji to, co sledovat chci, tak se pak začnu ptát, proč – obrazně řečeno – se mi při sledování filmu žánru A lidé vysmívají, že jejich žánr B je daleko lepší. Aniž by existovalo objektivní měřítko „kvality žánru“.

Tenhle implicitní negativismus mě irituje, a můj odpor proti němu není žádným staromódním vzlykáním. Je to boj za správné hodnoty. Opovrhuji lidmi vyhledávajícími fanoušky F1, kteří je začnou zahlcovat argumenty o MotoGP, rallye, DTM, NASCAR, wrestlingem…

Já nejsem fanouškem F1 z neznalosti kvalit MotoGP, NASCAR, rallye nebo DTM. Já jsem fanouškem F1, protože se mi F1 líbí a mám ji rád. A s MotoGP, NASCAR nebo DTM či Le Mans to nemá nic společného. A vidět občasné fandy těchto sérií, jak svou oblíbenou disciplinu velebí očerňováním něčeho jiného, mi spíš přijde jako ventilace nějakého druhu frustrace.

Nebo si snad umíte představit maníka, který svou ženu velebí tím, že je lepší než jakou má soused? Takový maník musí působit jako ubožák, který houby ví o tom, jaký vztah má soused se svou ženou, i když ona není ani trochu můj tip.

Niki Lauda, trojnásobný mistr světa, navštívil Brno a vyslovil následující: „Je velmi zajímavé sledovat závodní motorky. Lze sledovat, jak se závodník se svou motorkou pere. Ve formuli 1 se děje pravý opak. Řídit auta F1 je čím dál jednodušší. Ani se nesmýkají.“

A oficiální stránky MotoGP (vcelku pochopitelně) z toho udělaly senzační nadpis: „MotoGP je lepší podívaná než F1.“

V prvé řadě: u vozů F1 je naopak velmi důležité, aby se nesmýkaly. A v řadě druhé: že řídit monopost F1 je velmi jednoduché, prohlašoval Lauda už před třinácti lety ve své pozici šéfa týmu F1 Jaguar. Proto také do monopostu Jaguar R2 sám usedl, a během úvodních tří kol nad ním hned dvakrát ztratil kontrolu.

To ale nebude důvod pro to, že MotoGP má sledovanost třikrát až čtyřikrát menší než F1, a to navzdory několikanásobné české účasti v ní. Možná… ale to se jen domnívám… kdyby ti naši jezdci během závodů tolik nepadali a do televize během rozhovorů nemluvili sprostě, bylo by to (ale asi jen o chlup) lepší. Nota bene – prolomme tabu: letošní GP České republiky MotoGP byla jedna ukrutně velká nuda.

Diskuse k článku

2 komentáře: “#MotoGP je lepší podívaná než #F1”

  1. Kimi fan napsal:

    Také naprosto souhlasím s článkem. F1 je zkrátka F1 a srovnání s ostatními sériemi, dokonce v tomto případě motocyklovými, je přinejmenším srovnávání jablek s hruškami 😆 A k těm našim dřevákům a hulvátům je lepší se ani nevyjadřovat …… :mrgreen: :mrgreen:

  2. vocho67 napsal:

    Myslím, že není nutné F1 obhajovat

Napsat komentář