Mokrá kvalifikace byla “na hraně”. Ale jezdci ředitelství závodu chválí!

Nepříznivá sobotní předpověď počasí pro Rakousko měla za následek to, že prakticky nikdo nepočítal s tím, že se podaří řádně odjet kvalifikaci, zvláště po zrušeném třetím tréninku. Moderní vozy F1 trpí kvůli malé světlé výše na aquaplaning, a jízda na větším množství vody je pro ně značným rizikem. Přesto ale kvalifikace díky odvážnému rozhodnutí ředitelství závodu v čele s Michaelem Masim proběhla, což piloti jedině kvitují.

Štítky: Carlos Sainz George Russell kvalifikace Lewis Hamilton Zveřejněno 11. 07 2020 — Lukáš Štěrovský

Navíc bylo k vidění minimum větších jezdeckých chyb. Jako nejrychlejším se nakonec ve všech třech částech ukázal Lewis Hamilton. Brit je známý tím, že obvykle v obtížných podmínkách volá jako jeden z prvních po tom, aby se závodilo. Situace v kvalifikaci však podle něj byla už na hraně.

„Myslím, že ředitelství závodu má po většinu času obtížnou práci, která je ještě těžší ve dnech jako dneska, kdy se musí rozhodnout, zda nechat auta jet, nebo ne,“ popsal Hamilton, který deklasoval konkurenci rozdílem více než jedné sekundy a dvou desetin. „Ale jsem jim vděčný, že to umožnili. Chvíli před kvalifikací nepršelo, ale jakmile jsme začali nasedat do aut, zase začalo, takže došlo k pozastavení. V první části kvalifikace byly podmínky dobré, pak se zhoršily.

Mokrou kvalifikaci suverénně vyhrál Hamilton, Sainz třetí, Ocon pátý

Bylo to rozhodně na hraně, ale to je závodění a jsem rád, že nám ho nevzali. Bylo to hodně zvláštní, výjimečné. Nevím, jak to vypadalo na kamerách, ale byly to nejhorší podmínky, v jakých jsme kdy jeli. Jediná chybka a ztráta koncentrace a byli byste mimo trať, stala by se vám menší nebo větší nehoda. Spíš větší. Ale jsem za to vděčný.“

Podobného názoru byl i Carlos Sainz, který odstartuje ze třetího místa. „Rozhodně to bylo hodně, hodně zrádné, ale jsem rád, že nás nechali jet. Tyhle auta zvedají a ‚vysávají‘ z dráhy tolik vody, že vznikla velmi tenká stopa, kde bylo trochu přilnavosti. Kdyby jízdy ředitelství zastavilo, vše by se zhoršilo a bylo by těžké zase vyjet. Současné vozy dokážou dráhu dobře vysoušet.

Takže jsem potěšený. Bylo to obtížné, hodně se nám blokovala přední i zadní kola, chtělo to dost improvizace jak z hlediska nastavení, tak řízení. Ale myslím, že jako jezdci jsme si to užili, protože v takových podmínkách jako první přichází ke slovu váš přirozený instinkt,“ popsal Španěl.

S Hamiltonem a Sainzem souhlasí dále například duo Renaultu, které si podle svých slov jízdu na vodě užilo, anebo pilot Wiliiamsu George Russell. „Byla to zábava, autu jsem věřil. Sice to bylo těžké, sotva jsem viděl orientační body a na rovinkách jsem prostě musel sešlápnout plyn, aniž bych viděl kolem sebe, ale užil jsem si to.“