Místo Oscara Piastriho v F1 blokuje Fernando Alonso

Junior Alpinu vede šampionát formule 2, v Saúdské Arábii navíc získal čtvrtou pole position v řadě a zvýšil své šance na titul. Piastri byl před časem potvrzen jako rezervní pilot Alpinu pro rok 2022, jeho cíle jsou ale vyšší…

Štítky: Fernando Alonso Oscar Piastri Zveřejněno 5. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Nováček ve formuli 2 si v pátek v Džiddě připsal čtvrtou pole position v řadě a navýšil svůj náskok v čele šampionátu na 40 bodů. Druhý muž v pořadí je Guanyu Zhou, který bude příští rok závodit pro Alfu Romeo. Piastri byl dotázán, zda jeho aktuální forma nějak nesouvisí s povýšením do role rezervního jezdce Alpinu.

„Myslím, že tlak se zmírnil poté, co jste se mě přestali ptát, co budu příští rok dělat. Nyní mám jasno o své budoucnosti. Řekl bych, že s povýšením do Alpinu v F1 to nemá nic společného, o tom jsem věděl ještě před závodem v Rusku, jen jsem vám to nesdělil.

Nyní je vše vyřešené a dobře nastavené, jsem spokojen. Mohu se plně koncentrovat na F2 a na to, abych zde odvedl co nejlepší práci. Podle mě kombinace těchto faktorů způsobila, že se nyní cítím dobře a nepociťuji takový tlak,“ uvedl Piastri.

Australanovy silné výsledky jen zvyšují tlak na Alpine pod kterým je Piastri smluvně vázán, aby mu po roce 2022 našel stálé místo v F1. Příští rok se Piastri nedočká, bude v roli rezervního jezdce a pokud letos vyhraje šampionát F2, nebude moci příští rok v této sérii závodit.

Veškeré šance Piastriho se tak rázem odkládají na rok 2023… jenže, Esteban Ocon má s týmem smlouvu minimálně do konce roku 2024 a Fernando Alonso po svém umístění na stupních vítězů v Kataru zvažuje, že bude s týmem rovněž pokračovat i po příštím roce.

Výkonný ředitel francouzského týmu Marcin Budkowski přiznal, že Fernando Alonso nepřímo rozhoduje o budoucnosti mladého závodníka. Dvojnásobný šampion tak pravděpodobně určí, kdy a s kým se Piastri dostane do královny motorsportu.

Audi Q6 E-Tron na špionážních snímcích

„Uvidíme, co se stane příští rok, pokud budeme mít rychlé auto a Fernando bude spokojený, povedeme jen jeden druh diskuse. Víme ale, že v Oscarovi máme obrovský talent a slibnou budoucnost týmu. Byla by škoda, kdyby v roce 2023 nemohl závodit.

A proto se budeme snažit mu sehnat místo u některého z ostatních týmů, pokud bude u nás plno. Musíme si ale smluvně zajistit, aby i přes angažmá u jiné stáje zůstal členem rodiny Alpine,“ uvedl Budkowski.

Polský inženýr také připomenul, že příští rok dostane Piastri šanci seznámit se s prostředím formule 1 a k tomu obdrží také nemalé zkušenosti s technologií a vozy z nejvyšší kategorie motorsportu.

„S oznámením o Oscarově pozici v týmu přichází také řada dalších věcí a povinností. Výrazně se zapojí do vývoje na simulátoru a bude na něm trávit daleko více času. Teď toho nemůžeme využít, protože Oscar závodí ve formuli 2 a musí se soustředit, aby získal titul.

Poté jej ale využijeme na maximum. Oscar bude úzce spolupracovat s inženýry, hodně času stráví v továrně, ale i mimo ni. Rozhodně se podívá také na trať. Už po závěrečném závodě v Abu Dhabi usedne za volant během posezonních testů,“ odhalil své plány s Piastrim Budkowski.