Míst je málo, talentovaných pilotů hodně. Ale nové týmy F1 nepotřebuje

Prezident a generální ředitel formule 1 Stefano Domenicali říká, že přidávání nových týmů na startovní rošt "není prioritou". Audi vstupuje do F1 jako výrobce motorů od roku 2026, zatímco Porsche se chce připojit také poté, co se zhroutila dohoda s Red Bullem.

Štítky: Stefano Domenicali Zveřejněno 24. 09 2022 — Jiří Košta

Stefano Domenicali připustil, že ve formuli 1 není dostatek míst pro skvělé jezdce, jako je Daniel Ricciardo, ale věří, že tento sport nepotřebuje žádné nové týmy, protože existuje riziko, že by se stal příliš přeplněným.

V současné době je v F1 10 týmů a 20 míst, což je méně než většina let v historii tohoto sportu, i když nynější popularity výrazně zvýšil tento sport poptávku a zájem o vstup na startovní rošt.

Audi je již potvrzeno jako výrobce motorů od roku 2026, zatímco Porsche se chce připojit také poté, co se zhroutila dohoda s Red Bullem.

Prezident a generální ředitel F1 však pevně stojí na tom, že nechce přidávat nové týmy.

„Jako vždy musíte mít rovnováhu. Musíte vidět všechny věci, které jsou kolem stolu. Mít více pilotů… na konci dne je vždy limit, který nelze překročit.“

Nico Rosberg a Paul Di Resta diskutují o tom, co se nepovedlo Danielu Ricciardovi a jeho možnostech pro rok 2023.

„Přidáním jednoho nebo dvou můžete otevřít některá sedadla pro piloty. Ale musíme mít také správný rozměr v tom, co je pro tento sport prospěšné.

Myslím, že v tomto ohledu existuje hodnocení udržitelnosti týmu, hodnocení toho, abychom tím nebyli příliš přecpaní. Řekl bych tedy, že z hlediska priority to dnes pro formuli 1 není potřeba.“

Michael Andretti se snažil přivést do F1 další americký tým, ačkoli i když potenciální týmy zaplatí vstupní poplatek 200 milionů dolarů, není to žádná záruka jejich místa.

Domenicali uvedl, že jeho neochota je způsobena „vizí budoucnosti“.

„Nyní je formule 1 extrémně konkurenceschopná, ale musíte být velmi silní z hlediska financí, kompetencí, a to je dnes jedna z věcí, které jsou klíčové, aby byla zajištěna stabilita systému po dlouhou dobu. Vidíte, jak těžké je dnes najít lidi, kteří jsou skutečně špičkoví ve všech různých odvětvích. Nemyslím si, že to je dnes něco, co budeme moci říci s vírou.

Myslím, že to je čas, který musíme investovat do budoucnosti, ale musíme být v rovnováze. Takže neříkám, že se to nestane, ale musíme to udělat krok za krokem.“

Škoda navrhla koncept Vision 7S pro rodiny s dětmi