Mika o památném předjetí

Pojďte si připomenout památnou GP Belgie 2000 Häkkinenovými slovy.

Štítky: Michael Schumacher Mika Häkkinen Zveřejněno 18. 08 2015 — Michal Mikoláš

Perla belgických Arden co nevidět přivítá nejlepší závodník planety. Pojďte si připomenout památnou GP Belgie 2000. Vaším průvodcem není nikdo jiný než Mika Häkkinen.

„V této části roku expilotům F1 chybí závodění asi nejvíce. Ptáte se proč? Blíží se Spa, které je společně s Monakem a Suzukou nejnáročnější tratí v kalendáři. Má totiž od všeho něco, rychlé zatáčky, zatáčky naslepo, jízdu do kopce i z kopce,“ začíná Häkkinen své vyprávění.

Na který závod v Belgii mistr světa z let 1998 a 1999 vzpomíná nejraději? Tipujete-li rok 2000, máte samozřejmě pravdu.

„Do Spa jsem tehdy dorazil jako lídr šampionátu. Můj hlavní rival nebyl nikdo jiný než Michael Schumacher, který na mě v té době ztrácel dva body.“

Finská hvězda se ve voze cítila velmi sebejistě. To se odrazilo ve výsledcích kvalifikace, kterou Häkkinen vyhrál s těžko uvěřitelným náskokem na druhého nejrychlejšího, kterým byl kvalifikační specialista Jarno Trulli.

Jak už to tak v Ardenách bývá, neděle byla ovlažena deštěm. V trénincích v důsledku toho své monoposty rozbili Villeneuve s Fisichellou. Závod byl z bezpečnostních důvodů odstartován za safety carem, který však k radosti diváků na konci prvního kola zamířil do boxů.

„V tu dobu jsem měl před svými pronásledovateli velkou výhodu. Měl jsem před sebou čistou trať, kdežto mí soupeři museli kvůli rozprášené vodě jezdit poslepu… Ve zpětných zrcátkách jsem viděl jasně žlutě zbarvený Jarnův jordan. Za ním už jsem neviděl nic než vodu.“

[colored_box color=“blue“]Zvolte svůj nejoblíbenější okruh. Spa si získala skoro polovinu z vás![/colored_box]

Schumi, známý svými schopnostmi na mokru, po startu ze čtvrtého místa postupně stoupal pořadím vzhůru. Miku to však zprvu neznepokojovalo:

„V pátém kole jsem měl už desetisekundový náskok. Začínal jsem se cítit opravdu dobře.“

Asfalt postupně oschl natolik, že piloti mohli zamířit pro pneumatiky na sucho. Po pitstopech byl Schumacher již druhý a začal se nebezpečně přibližovat vedoucímu Häkkinenovi. Ten si rychle uvědomil, že to nemohl nechat jen tak.

„Snažil jsem se víc tlačit na pilu, ale ve třináctém kole jsem chyboval ve Stavelotu, dotkl se obrubníku a katastrofa byla na světě. Na trávě jsem semálem dostal na hodin a když jsem se z toho vzpamatoval, Michael už byl přede mnou,“ pokračuje Mika.

Schumacher si rychle vybudoval desetisekundový náskok. Häkkinen na to po druhé sérii zastávek v boxech odpověděl několika superrychlými koly. Netrvalo dlouho a rudý a stříbrný vůz od sebe dělilo jen několik metrů. Ve 40. kole v Eau Rouge a Les Combes Häkkinen poprvé pořádně vystrčil růžky.

Video památného předjetí Schumachera Häkkinenem:

[youtube id=“-eE3gCy5zvM“ width=“620″ height=“360″]

„Eau Rouge v té době bylo něco neskutečného. Jelo se téměř, ale ne úplně, naplno. Byl to ultimátní test jezdce a jeho stroje. Projel jsem jím možná o něco lépe než Michael. V nájezdu do Les Combes jsem se ho pokusil vybrzdit.“

Předjížděcí manévr při brzdění z 300 km/h ale Häkkinenovi nevyšel. Schumacher jeho záměr odhadl a Finův mclaren zablokoval. Došlo dokonce ke kontaktu Michaelovy pneumatiky a Mikova předního křídla. Mika si uvědomil, že pokud chce Schumachera porazit, musí vymyslet něco výjimečného.

„Rozhodl jsem se projet Eau Rouge naplno. V té době to nebylo nic pro strašpytly. V případě chyby by vás s velkou pravděpodobností čekala ošklivá nehoda. Trať navíc mimo ideální stopu byla pořád vlhká, a tak jsem musel jet s přesností na milimetry.“

Häkkinen byl nalepený na Schumachera. Začal počítat do tří a i přes silně se ozývající pud sebezáchovy a nutkání sundat nohu z plynu se mu srdnatý manévr vydařil.

„Blížili jsme se k Les Combes a viděli o kolo pozadu jedoucího Ricarda Zontu z týmu BAR. Řekl jsem si – ať už Michael pojede kterýmkoliv směrem, vyberu si opačný. Šel nalevo, já napravo, šlápl na brzdy tak pozdě, jak jen to šlo, a to na mokré trati ve 300 km/h. Když jsem zatočil, viděl jsem, že se to podařilo. Předjel jsem Michaela, opět jsem získal vedení,“ dodává Häkkinen. O vítězství ho ten den už nic nedokázalo připravit.

Celý článek napsaný samotným Mikou Häkkinenem naleznete na oficiálních stránkách týmu McLaren. Dočtete se i gentlemanského vzdání holdu Julesu Bianchimu i slov plných respektu směřovaných na adresu Michaela Schumachera.

Co si myslíte o památném předjetí Häkkinen - Schumacher ve Spa 2000?

Diskuse k článku

Napsat komentář